Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka publikuar një video incizim nga arrestimi i tij dhe aktivistëve të partisë së tij sot, pas përfundimit të protestës së veteranëve të UÇK-së.

Në videon e postuar në rrjetin social Facebook, Molliqaj, thotë se “dhuna policore gjatë arrestimit të sotëm ishte ndër më brutalet ndonjëherë”

“Për çka? Që në fund të lirohemi pas 2 orësh? Rrjedha e ngjarjeve ndodhi kështu vetëm për një arsye: Pushteti po përndjek politikisht me gjithë aparatin shtetëror në dispozicion duke shkelur të gjitha procedurat ligjore në fuqi”, ka shkruar Molliqaj, transmeton Telegrafi.

“Pushteti po shpërfaq kthetrat autoritare; pak me shtypjen e grupeve të margjinalizuara e pak me arrestimin e jashtëligjshëm të opozitës. Kjo nuk na zmbraps as nuk na frikëson. Rezistenca vazhdon!”, ka shkruar ai.

Arrestohet Dardan Molliqaj Arrestohet Dardan Molliqaj

Ndryshe, policia ka arrestuar kryetarin e PSD-së, Dardan Molliqaj, në bazë të një urdhërarresti të Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Për shkak se Dardan Molliqaj kryetar i Partisë Socialdemokrate (PSD) dhe i akuzuari tjetër Fatos Sahiti kanë munguar në seancën e së mërkurës, ka dështuar sërish të nis gjykimi në rastin ku të njëjtit ngarkohen për përleshjen fizike mes tyre dhe deputetit të Vetëvendosjes, Haki Abazi, gjykata ka lëshuar urdhërarrest ndaj tyre, transmeton Telegrafi.

Molliqaj dhe shoqëruesi i tij akuzohen për sulm ndaj ish-zëvendëskryeministrit Haki Abazi, pasi një përleshje fizike kishte ndodhur në mes tyre, në një debat të zhvilluar në televizionin T7, më 11 shtator 2019.

Ndërsa, PSD ka njoftuar se përveç Molliqajt, janë arrestuar katër aktivistë, Frashër Krasniqi, Zgjim Hyseni, Gëzon Kastrati dhe Korab Korça.

Aktivistët e PSD-së u liruan dy orë pasi u arrestuan në përfundim të protestës së veteranëve të UÇK-së. /Telegrafi/