LAJMI I FUNDIT:

Mish pule në hell me perime, shumë të shijshëm dhe përgatiten shpejt

Mish pule në hell me perime, shumë të shijshëm dhe përgatiten shpejt

Shumë të shijshëm dhe të lëngshëm, do t’u pëlqejë të gjithëve

Reklama

Përgatiten shumë lehtë dhe mund t’i servirni me patate të pjekura ose të skuqura.

Përbërësit:

▪ 1/2 lugë çaji spec të bluar (i ëmbël)
▪ 1/2 lugë çaji hudhër pluhur
▪ 1/2 lugë çaji kripë
▪ 2 lugë vaj ulliri
▪ 3 lugë salcë soje
▪ 1 lëng limoni
▪ 1 lugë sheqer kaf
▪ 1 lugë keçap
▪ 600 g fileto pule
▪ 1 qepë
▪ 1 spec

Përgatitja:

Në një tepsi përzieni hudhrën, ajkën e ëmbël, vajin e ullirit, lëngun e limonit, sheqerin, keçapin dhe kripën, më pas shtoni mishin e prerë në kube.

Lini të marinuar disa minuta dhe gjatë asaj kohe grini specin dhe qepën.

Në një shkopth radhisni mishin, specin dhe qepën, dhe piqni.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.