LAJMI I FUNDIT:

Ministri malazez mohon gjenocidin në Srebrenicë, reagon ashpër BE-ja

Ministri malazez mohon gjenocidin në Srebrenicë, reagon ashpër BE-ja

Bashkimi Evropian hodhi poshtë dhe dënon çdo mohim, relativizim ose keqinterpretim të gjenocidit të Srebrenicës, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero Hernandez pas deklaratave të Ministrit të Malit të Zi, Vladimir Leposaviq në lidhje me gjenocidin serb në Bosnje-Hercegovinë.

Reklama

“Vitin e kaluar ne shënuam 25 vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës, një nga kapitujt më të errët në historinë moderne evropiane. Është koha që të gjithë udhëheqësit politikë në rajon të udhëheqin në rrugën e nderimit të viktimave dhe promovimin të pajtimit”, theksoi Pisonero.

Sidoqoftë, Ministri i Drejtësisë, Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Mal të Zi, Leposaviq, deklaroi në parlament javën e kaluar se do të njihte gjenocidin në Srebrenicë kur ai “të vendoset pa dyshim”, transmeton Telegrafi.

Ai tha në atë kohë se nuk e dinte “nëse kishte qëllime gjenocidale në Srebrenicë “, por nuk mund t’i besonte vetëm verdiktit të gjykatës në Hagës, e cila ka humbur legjitimitetin.

Leposaviq pohoi më tutje se Hagës nuk i besonte pasi që ka fshehur krimet ndaj serbëve në Kosovë duke iu referuar raportimit të deputetit zviceran në Këshillin e Evropës, Dick Marty.

Ministri malazez i Drejtësisë: Haga fshehu provat e krimeve ndaj serbëve në Kosovë
Lexo po ashtu Ministri malazez i Drejtësisë: Haga fshehu provat e krimeve ndaj serbëve në Kosovë

Ambasada e SHBA-së në Podgoricë reagoi menjëherë ndaj deklaratave të Leposaviqit, pasuar nga dënime të shumta, veçanërisht nga Bosnja dhe Hercegovina.

Nismat qytetare nga Mali i Zi kërkuan dorëheqjen e tij, por ai foli përsëri, duke thënë se nuk do ta bënte këtë sepse beson se nuk e mohoi ose relativizoi gjenocidin e Srebrenicës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori