LAJMI I FUNDIT:

Ministri i Jashtëm ukrainas thotë se krimet e Rusisë në Bucha janë vetëm “një copëz e majës së ajsbergut”

Ministri i Jashtëm ukrainas thotë se krimet e Rusisë në Bucha janë vetëm “një copëz e majës së ajsbergut”

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka thënë se “horrorin që e kemi parë në Bucha është vetëm një pjesë e majës së ajsbergut nga të gjitha krimet që i ka kryer ushtria ruse” në Ukrainë deri më tani.

Reklama

Kuleba këto komente i bëri gjatë një konference për media në Varshavë, ku shtoi se “horrori i Buchas, Mariupolit dhe vendet e tjera”, janë “kërkesë” nga G7 dhe BE-ja që të vendosin sanksione, transmeton Telegrafi.

Tërhiqen trupat ruse nga Zhytomyr në Ukrainë
Lexo po ashtu Tërhiqen trupat ruse nga Zhytomyr në Ukrainë

Duke folur me homologen britanike Lizz Trus, Kuleba ka bërë thirrje për sanksione “më të rënda” kundër Rusisë, derisa ka kërkuar edhe përjashtimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut pranë Kombeve të Bashkuara.

“Perëndimi vazhdon ta mbushë makinerinë luftarake ruse me pagesat që po i bënë për derivatet fosile, me tregtinë që akoma po ndodh mes Rusisë dhe vendeve perëndimore, me transaksionet financiare pavarësisht që bankat ruse janë shkyçur nga SWIFT-it”, shtoi Kuleba. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori