LAJMI I FUNDIT:

Ministri britanik i Mbrojtjes: Ukraina mund ta rimarrë këtë vit Krimenë

Ministri britanik i Mbrojtjes: Ukraina mund ta rimarrë këtë vit Krimenë

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace ka thënë se ekziston një mundësi reale që Ukraina të rimarrë Krimenë.

Reklama

Wallace i tha Washington Post se gadishulli mund t’i përkasë edhe një herë Kievit.

Kjo do të ndodhte pas nëntë vitesh pushtimi rus sepse forcave të Moskës po u mbaron municioni ushtarak.

“Nëse i goditni forcat ruse aty ku duhet, ato do të bien. Ju mund të dërgoni dhjetëra mijëra të rinj drejt vdekjes, gjë që ata po bëjnë, por nuk mund të krijoni tanke dhe sistemet e nevojshme të armëve me një shkop magjik”, ka pohuar.

Kur u pyet për anëtarësimin e mundshëm të Ukrainës në NATO, ministri deklaroi se “duhet të jemi realistë” dhe se kjo nuk do të ndodhë në samitin e aleancës në Lituani në muajin korrik.

“Kjo nuk do të ndodhë së shpejti”, tha ministri i mbrojtjes i Britanisë së Madhe.

Ndryshe, Britania është një ndër shtetet që më së shumti e ka ndihmuar Ukrainën në luftën për largimin e pushtuesve rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori