Mike Tyson i ka treguar Canelo Alvarezit se ku ka gabuar në përballjen me Dimtry Bivol.

Meksikani u mposht nga rusi në Las Vegas fundjavën e kaluar në kategorinë e peshave të lehta. Alvarez që atëherë ka insistuar se ai do të kërkojë të aktivizojë një klauzolë revanshi në kontratë më vonë këtë vit.

Dhe legjendari Tyson postoi një video në mediat sociale për të demonstruar gabimet që bëri Alvarez në duelin me Bivol: “Nëse Canelo do ta përdorte goditjen e tij në mënyrë efektive dhe me forcë, kundërshtari nuk do tëmund të afrohej sepse ai po i afrohej dhe nuk shqetësohej për goditjet e tij”, tha Tyson.

Të gjitha lajmet nga Canelo Alvarez Të gjitha lajmet nga Canelo Alvarez

“Ai u bë më agresiv dhe më i guximshëm, pasi nuk po godiste, ai nuk ka vendosmëri. Nëse ai nuk e përdor goditjen, kundërshtari do të ecë drejt e mbi të. Luftën tjetër përdor atë goditje dhe është një”, Tyson më pas vazhdoi të demonstronte një goditje të shpejtë përpara se të shkarkonte kombinimet në thesë.

Ai më vonë tregoi një shembull të lëvizjes së shpejtë të kokës që Alvarez duhet të kishte përdorur për të vendosur uppercut dhe goditje të mëtejshme me fuqi. Tyson më pas vazhdoi: “Vazhdoni atë goditje, kur Bivol po godet, Canelo duhet të lëvizë duke kërkuar të rrëshqasë goditjen dhe të shkarkojë goditjet e tij. Më pas ai mund të parashikojë kombinimet e kundërshtarit të tij, sepse nëse do të përdorte goditjen, kundërshtari do ta bënte atë. Besoj se nëse ai përdor goditjen e tij, është një luftë krejtësisht tjetër”.

View this post on Instagram

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

Alvarez dukej i ngadaltë në fund të meçit dhe nuk ishte në gjendje të vendoste ritmin e tij të zakonshëm. Pavarësisht mungesës së rrjedhshmërisë së tij, Alvarez ishte përpara në listën e rezultateve të gjyqtarëve në raundin e nëntë me Bivolin që i duhej një raund i fortë final për të parandaluar një barazim.

Pavarësisht natyrës së shkëlqyeshme të paraqitjes së Bivolit, Alvarez pohoi se ai e fitoi luftën pasi kishte rënë zilja e fundit dhe beson se ai është i aftë për një kthesë të menjëhershme në një përballje më vonë këtë vit. /Telegrafi/