LAJMI I FUNDIT:

Meta po punon në krijimin e çipave të personalizuar të mbështetur nga Inteligjenca Artificiale

Meta po punon në krijimin e çipave të personalizuar të mbështetur nga Inteligjenca Artificiale

Meta së fundmi ka zbuluar planet e reja për të vendosur në qendrat e të dhënave një version të ri të një çipi të personalizuar, i cili synon të mbështetet nga Inteligjenca Artificiale (Al).

Çipi thuhet se mund të ndihmojë në reduktimin e varësisë së Meta-s nga kompania teknologjike Nvidia, ndërsa ajo garon për të sjell produkte me Al.

Kompania më e madhe e rrjeteve sociale është duke u përpjekur të rrisë kapacitetin e saj kompjuterik për produktet gjeneruese të Al në Facebook, Instagram, WhatsApp, dhe syzet inteligjente Ray-Ban.


Thuhet se vendosja e sukseshme e çipit të personalizuar të kompanisë mund të zvogëlojë miliona euro kosto vjetore dhe miliarda të tjerë në kostot e blerjes së çipave nga kompanitë e tjera.

Ky vendim u konfirmua edhe nga një zëdhënës i Meta-s, i cili theksoi se çipi i ri do të funksionojë në koordinim me qindra njësi të përpunimit grafik (GPU).

Shefi ekzekutiv i Meta-s, Mark Zuckerberg, muajin e kaluar ka njoftuar se kompania ka planifikuar që deri në fund të vitit të zotërojë afërsisht 350 mijë procesorë H100 nga Nvidia, e cila prodhon GPU-të më të kërkuara të përdorura për Al.

Çipi i ri i referuar si “Artemis”, mund të kryejë vetëm një proces të njohur si konkluzion në të cilin modelet thirren të përdorin algoritmet për të gjeneruar përgjigje ndaj kërkesave të përdoruesve. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Teknologji
Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë 'më vonë gjatë dekadës'

Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë 'më vonë gjatë dekadës'

Teknologji
Musk: Prodhimi masiv i robotëve humanoidë fillon në Tesla

Musk: Prodhimi masiv i robotëve humanoidë fillon në Tesla

Teknologji

"Luftë" mes Inteligjencës Artificiale dhe matematikës

Teknologji
WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

Teknologji
Samsung po punon në një veçori që përdoruesit e kanë pritur për shumë kohë

Samsung po punon në një veçori që përdoruesit e kanë pritur për shumë kohë

Teknologji
Kalo në kategori