Mësimi numër 1: Mos i eliminoni kurrë kroatët, asnjëherë

Kroacia është në gjysmëfinale të Kupës së Botës, pasi skuadra e jashtëzakonshme e Zlatko Dalic mundi Brazilin 4-2 me penallti pas rezultat pasi 120 minutash ishte 1-1.

Brazili kaloi në epërsi në minutën e 105-të me golin e Neymar, por Bruno Petkovic e riktheu Kroacinë në lojë në minutën e 117-të të ndeshjes me asistimin e Mislav Orsic.

Mediat botërore u tronditën pas një fitoreje tjetër dramatike të Kroacisë në Kupën e Botës dhe gazetari i Daily Mail, Matt Barlow, menjëherë pas ndeshjes publikoi një artikull fantastik për fitoren e pabesueshme të Kroacisë me titullin: “Neymar dhe kompania e tij u përjashtuan nga Kupa e Botës”.

Shpirt i mahnitshëm dhe forcë e mahnitshme mendore

“Mësimi numër 1 për ata që ishin në Educatio City Stadium: Kurrë mos i shlyej kroatët. Kurrë, kurrë. As kur je pesë herë kampion bote dhe je një gol epërsi dhe kroatët nuk e kanë gjuajtur ende asnjë gjuajtje në kuadrat”, shkruan Barlow .

Tutje ai vazhdon, Kroacia ka një shpirt të jashtëzakonshëm dhe një forcë të jashtëzakonshme mendore për të luftuar dhe për tu mbrojtur të gjithë ndeshjen, duke qëndruar në gjysmën e vet. Bruno Petković barazoi në minutën e 117-të dhe ekipi i Zlatko Dalić shkoi përsëri në penallti, për herë të dytë radhazi në këtë kampionat të Botërorit me Dominik Livakovic që priti penalltinë e Rodrygos dhe Marquinhos goditi shtyllën.

Pas 105 minutash tensioni dhe zhgënjimi, Brazili më në fund kishte gjetur një rrugëdalje nga fantastiku Dominik Livakovic dhe një vend në mesin e katër skuadrave më të mira. Ata madje kërcenin. Ata e merituan golin, por nuk llogaritën në këmbënguljen e Kroacisë, e cila erdhi në formën e golit të Bruno Petkovicit, shkruan Barloë.

Kroacia fitoi me penallti, sigurisht se po

Brazili ishte më i mirë në 90 minuta, sidomos në pjesën e dytë. Edhe pse nuk luajti më së miri, krijoi raste. Por, Dominik Livakovic nuk u ka dhënë asgjë. Brazili filloi të luante gjithnjë e më shpejt, duke shtypur dhe shtypur, por Kroacia nuk pranoi të rrëzohej.

Për herë të tetë në nëntë ndeshjet e fundit në fazat eliminatore të garave të mëdha, kroatët e çuan ndeshjen në kohën shtesë. Më pas shënoi Neymar. Pastaj Petkovic barazoi. Më pas Kroacia fitoi me penallti. Sigurisht që po”, përfundon shkrimi i tij. /Telegrafi/

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Mbahen matjet zyrtare para meçit mes Fury dhe Usyk, këto ishin peshat e kampionëve të boksit

"West Ham nuk luan që ta bëjë Arsenalin kampion" - Moyes flet për ndeshjen me Man Cityn dhe objektivin e skuadrës së tij