LAJMI I FUNDIT:

Meshkujt e grupeve të gjakut A, B ose AB janë katërfish më të prirë të vuajnë nga impotenca

Meshkujt e grupeve të gjakut A, B ose AB janë katërfish më të prirë të vuajnë nga impotenca

Një numër i madh i meshkujve anë e mbanë botës vuajnë nga impotenca si pasojë e obezitetit, diabetit apo moshës

Reklama

Por tani shkencëtarët kanë zbuluar se impotenca mund të ndërlidhet edhe me grupin e gjakut.

Një studim i ri ka zbuluar se meshkujt që i përkasin grupeve të gjakut A, B ose AB janë katërfish më të prirë të vuajnë nga impotenca apo disfunksionit erektil sesa meshkujt e grupeve tjera të gjakut.

Këto zbulime janë të rëndësishme sepse thuajse gjysma e meshkujve i përkasin grupeve të lartcekura të gjakut, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët të cilët e kanë konstatuar këtë thonë se ky zbulim i mbështet edhe hulumtimet e mëhershme që kanë treguar se grupi i gjakut ndikon edhe në rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

1 në 10 meshkuj do të përjetojnë probleme me ereksion gjatë jetës së tyre. Dhe, ndonëse ilaçet si viagra e kanë revolucionarizuar trajtimin, 30 për qind e meshkujve nuk ndihen mirë pas përdorimit të atij ilaçi.

Vlen të ceket se studimi ka përfshirë meshkujt të cilët kishin qenë në vitet e tyre të 60’ta. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Shëndetësi Lajme
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Kalo në kategori