LAJMI I FUNDIT:

Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës

Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës
Ilustrim
Reklama

Ish-mercenarët e grupit Wagner me bazë më parë në Bjellorusi, raportohet se kanë nënshkruar kontrata me ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe janë zhvendosur në frontin lindor në Ukrainë.

Disa prej këtyre mercenarëve janë ridrejtuar gjithashtu në Afrikë, raportoi Ukraine Pravda, duke cituar Illia Yevlash, zëdhënës i Grupimit Lindor të Forcave.


Publikohet renditja e 50 hebrenjve më me ndikim për vitin 2023: Prigozhin gjendet në listë, por jo edhe Zelensky
Lexo po ashtu Publikohet renditja e 50 hebrenjve më me ndikim për vitin 2023: Prigozhin gjendet në listë, por jo edhe Zelensky

Yevlash vuri në dukje se niveli i tyre i kërcënimit ishte zvogëluar që nga vdekja e udhëheqësit të tyre kryesor, Yevgeny Prigozhin, shkruan skynews.

“Ish-anëtarët e kompanisë ushtarake private Wagner tani janë aktualisht të pranishëm në territorin e Grupit Lindor të Forcave”, tha ai.

Si do të përpiqet Perëndimi ta vërtetojë lajmin nëse ka vdekur Prigozhin?
Lexo po ashtu Si do të përpiqet Perëndimi ta vërtetojë lajmin nëse ka vdekur Prigozhin?

“Ata po marrin pjesë në luftime. Konkretisht, ata vijnë nga territori i Bjellorusisë, ku kishin kampet e tyre. Ata tani janë duke u shpërndarë”, pohoi Yevalsh.

Ai shtoi se këta ushtarakë janë bashkuar në njësi të ndryshme – me disa që shkojnë në Afrikë, ndërsa të tjerët kanë dhënë dorëheqje nga kontratat me ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe po marrin pjesë në luftë në kapacitete të ndryshme, duke përfshirë si instruktorë.

Ndryshe, Prigozhin ka ndërruar jetë muajin e kaluar pas një aksidenti me aeroplan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori