LAJMI I FUNDIT:

Mercedes-Benz CLK GTR Roadster shitet për gati 10 milionë euro

Mercedes-Benz CLK GTR Roadster shitet për gati 10 milionë euro

Një nga vetëm gjashtë Mercedes-Benz CLK GTR Roadsters të prodhuar, u shit së fundmi në ankandin “RM Sotheby’s Las Vegas” për një vlerë prej gati 10 milionë euro.

Raportohet se aktualisht ai ndodhet në SHBA, dhe se çmimi përfundimtar mund të rritet më tej, pasi zbatohet edhe tarifa e importit prej 2.5 për qind nga SHBA.

Përveç kësaj, pavarësisht se është importuar në SHBA në fillim të dekadës së fundit, do të kërkojë regjistrim.

Ky model është i treti nga vetëm gjashtë të bëra ndonjëherë dhe në kohën kur u shit kishte vetëm 170 kilometra të kaluara.

Çmimi i jashtëzakonshëm i shitjes mund t’i atribuohet edhe performancave të tij.

Kjo për faktin se vetura vjen me një motor 6.0 litrash M120 V12 dhe ofron 592 kuaj/fuqi.

Fuqia e tij transferohet në rrotat e pasme përmes një ndërruesi manual me gjashtë shpejtësi.

Çmimi i tij mund të zbehet në krahasim me shitjen e vitit 2022 të 300 SLR Uhlenhaut që arriti në 142 milionë dollarë, por ende është shumë e madhe parash.

Veturat sportive si CLK GTR, po bëhen gjithnjë e më të rralla, dhe ndërsa prodhohen vlera e tyre vetëm po rritet. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Auto
Kalo në kategori