LAJMI I FUNDIT:

Mënyra e duhur për t’u ulur në tavolinën e punës

Mënyra e duhur për t’u ulur në tavolinën e punës
(Foto: Pexels)

Nëse puna juaj është e koncentruar në një tavolinë pune dhe përballë monitorit atëherë pozicionin që ju keni ka shumë rëndësi për shëndetin tuaj fizik.

Reklama

Në vijim janë këshilla që ju ndihmojnë ta keni pozicionin e duhur në mënyrë që të shmangni dhimbje të qafës dhe shpinës ose dhimbjeve të kyçeve dhe gishtërinjve.

Ergonomia e duhur e zyrës – duke përfshirë lartësinë e duhur të karriges, hapësirën e duhur të pajisjeve dhe qëndrimin e mirë të tavolinës – mund t’ju ndihmojë ju dhe nyjat tuaja të qëndroni rehat në punë.

AkademiPune ju tregon se çfarë duhet të bëni që stacionin juaj i përditshëm i punës të jetë i rehatshëm:

Karrigia

Zgjidhni një karrige që mbështet shtyllën tuaj kurrizore. Rregulloni lartësinë e karriges tuaj në mënyrë që këmbët tuaja të qëndrojnë të sheshta në dysheme ose në një mbështetëse këmbësh. Rregulloni mbështetëset e krahëve në mënyrë që krahët tuaj të qëndrojnë butësisht mbi to me shpatullat tuaja të relaksuara.

Kryerja e detyrave me kohë në punë
Lexo po ashtu Kryerja e detyrave me kohë në punë

Objektet kryesore

Mbani objektet kryesore – të tilla si telefoni, stapleri ose materialet e printuara – afër pozicionit tuaj në mënyrë që t’i keni afër dhe të mos zgjateni tepër për t’i marrë. Ngrihuni në këmbë për të arritur çdo gjë që nuk mund të arrihet rehat derisa jeni ulur.

Tastierë dhe ‘maus’

Vendoseni ‘mausin’ aty ku mund ta kapni me lehtësi dhe në të njëjtën sipërfaqe me tastierën tuaj. Ndërsa shtypni ose e përdorni ‘mausin’, mbajini kyçet e duarve drejt, krahët afër trupit dhe duart në ose pak më poshtë nivelit të bërrylave. Përdorni shkurtoret e tastierës për të reduktuar përdorimin e ‘mausit’.

(Foto: Pexels)

Pozicioni i telefonit

Nëse puna juaj ua determinoni që të flisni shpesh në telefon dhe juve ju duhet edhe të shkruani në të njëjtën kohë atëherë vendoseni telefonin në altoparlant ose përdorni një kufje në vend që ta vendosni telefonin midis kokës dhe qafës.

Mbështetëse e këmbëve

Nëse karrigia juaj është shumë e lartë për t’i mbështetur këmbët tuaja në dysheme – ose lartësia e tavolinës suaj kërkon që ju të ngrini lartësinë e karriges tuaj – përdorni një mbështetëse këmbësh. Nëse një mbështetëse këmbësh nuk është e disponueshme, provoni të përdorni një stol të vogël ose një grumbull librash të fortë.

Shoqërimi me kolegët pas punës, ide e mirë ose jo
Lexo po ashtu Shoqërimi me kolegët pas punës, ide e mirë ose jo

Tavolina

Nën tavolinë, sigurohuni që të ketë hapësirë për gjunjët dhe këmbët tuaja. Nëse tavolina është shumë e ulët dhe nuk mund të rregullohet, vendosni dërrasa ose blloqe të forta nën këmbët e tavolinës. Nëse tavolina është shumë e lartë dhe nuk mund të rregullohet, ngrini karrigen. Përdorni një mbështetëse këmbësh për të mbështetur këmbët tuaja sipas nevojës.

Monitori

Vendoseni monitorin drejtpërdrejt para jush, rreth një krah larg. Pjesa e sipërme e ekranit duhet të jetë në nivelin e syve ose pak më poshtë. Monitori duhet të jetë direkt pas tastierës suaj. Vendoseni monitorin tuaj në mënyrë që burimi më i ndritshëm i dritës të jetë anash.

Disa aftësi që i veçojnë introvertët nga të tjerët
Lexo po ashtu Disa aftësi që i veçojnë introvertët nga të tjerët

Në trend Stil

Më shumë
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Bëje vet
Kalo në kategori