LAJMI I FUNDIT:

Mediumi britanik BBC këshillon stafin të fshijnë TikTok-un nga telefonat e korporatës

Mediumi britanik BBC këshillon stafin të fshijnë TikTok-un nga telefonat e korporatës

BBC ka këshilluar stafin që ta fshijnë TikTok-un nga telefonat e korporatës shkak të frikës së privatësisë dhe sigurisë.

Reklama

Siç raportohet, BBC duket se është organizata e parë mediatike në Mbretërinë e Bashkuar që nxjerrë udhëzimin – dhe vetëm e dyta në botë pas transmetuesit publik të Danimarkës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë BBC tha se do të vazhdojë të përdorë platformën për qëllime editoriale dhe marketingu për momentin. TikTok ka mohuar vazhdimisht akuzat për dorëzimin e të dhënave te qeveria kineze, pasi kompania është në pronësi të kompanisë ByteDance nga Kina.

Derisa më tani shumë institucione amerikane dhe evropiane, dhe shumë vende sikurse Zelanda e Re, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja e kanë ndaluar aplikacionin TikTok.

Megjithatë, ende lejohet në pajisjet personale.

Frika e madhe është se të dhënat e mbledhura nga platforma nga telefonat e korporatave mund të ndahen me qeverinë kineze nga kompania mëmë e TikTok, ByteDance, sepse selia e saj është në Pekin.

SHBA-ja ndërkohë i ka bërë thirrje kompanisë që të shesë aksionet ose do të përballet me ndalim të plotë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Teknologji
Disa universitete amerikane kufizojnë qasjen në TikTok brenda kampuseve të tyre

Disa universitete amerikane kufizojnë qasjen në TikTok brenda kampuseve të tyre

Teknologji
Këto imazhe tregojnë se Galaxy Z Flip 5 është vendosur të sfidojë rivalët duke sjellë një ekran më të madh të pjesës së pasme

Këto imazhe tregojnë se Galaxy Z Flip 5 është vendosur të sfidojë rivalët duke sjellë një ekran më të madh të pjesës së pasme

Teknologji
iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

Teknologji
Si u ble Twitter nga Elon Musk, njeriu më i pasur në botë

Si u ble Twitter nga Elon Musk, njeriu më i pasur në botë

Teknologji
Siemens dhe SAP thonë se drafti i Aktit të të Dhënave të BE-së i vë në rrezik sekretet tregtare

Siemens dhe SAP thonë se drafti i Aktit të të Dhënave të BE-së i vë në rrezik sekretet tregtare

Teknologji
Kalo në kategori