LAJMI I FUNDIT:

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova – Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall “Mis Central London”

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova – Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall “Mis Central London”
Foto: Franceska Murati / SWNS

Franceska Murati u largua nga Kosova kur ishte tre vjeçe në mes të luftërave të përgjakshme Jugosllave. Që atëherë jeta e saj ka ndryshuar në mënyra që ajo kurrë nuk mund ta imagjinonte

Reklama

Një refugjate, e cila u quajt “e çuditshme” nga bullizuesit mizorë në shkollë, iu kundërpërgjigj torturuesve të saj duke u kurorëzuar si mbretëreshë e një konkursi të bukurisë.

Familja e saj u vendos në Londrën jugore, por ajo u zgjodh shpejt nga të tjerët, shkruan DailyStar.

Franceska, 27 vjeçe, qëndroi e fortë dhe tashmë është një modele kampione pasi u kurorëzua “Miss Central London”.

Ajo u zgjodh si “Miss Londra” më 27 maj, dhe tani synon të bëhet “Miss GB”.

Foto: Franceska Murati / SWNS

Franceska, nga Bermondsey, tha: “Unë ende nuk mund ta kapërcej atë dhe nuk mund të besoj se fitova. Më duket si një ëndërr. Unë me të vërtetë po u rezistoj ngacmuesve”.

Franceska ka lindur në Kosovë, por pjesën më të madhe të jetës ka jetuar në Bermondsey.

Ajo shpjegoi se ngacmimi filloi kur ajo ishte 12 vjeçe dhe vazhdoi për pjesën më të madhe të shkollimit të saj.

Franceska tha: “Njerëzit vinin pas meje dhe më prisnin flokët në autobus”.

“Njerëzit më hidhnin drekën dhe më vidhnin kartën Oyster, që do të thoshte se ndonjëherë më duhej të ecja për më shumë se një orë vetëm për të shkuar në shtëpi”.

“Bulizmi në thelb vazhdoi deri në moshën 15 vjeçare”, tha modelja nga Kosova.

Foto: Franceska Murati / SWNS

Françeska mendon se është ngacmuar sepse ka një personalitet të ndezur dhe të jashtëzakonshëm.

Ajo tha se kishte një çantë shpine ngjyrë rozë të ndezur dhe me kristale, dhe i pëlqente t’i stilonte flokët e saj të gjata.

Duke parë prapa, ajo mendon se njerëzit menduan se ajo ishte e çuditshme vetëm sepse ishte “ndryshe”.

“Unë u bëra e mërzitshme dhe e padukshme për t’i shmangur ata dhe funksionoi”, shtoi ajo.

“Ishte një periudhë e vështirë në jetën time”.

“Mësuesit nuk u interesuan shumë – ata thjesht thanë se nuk mund të bënin shumë për këtë”.

E lehtësuar nga mbarimi i shkollës, Franceska krijoi një karrierë shumë të suksesshme si sipërmarrëse.

Ajo tani drejton një dyqan veshjesh me bazë në Shqipëri, atdheun e saj stërgjyshorë, ku punëson gra në disavantazh, ndërsa punon edhe në shërbime financiare.

Më vonë ajo vendosi të hynte në garë “Miss London” si një mënyrë për t’u kthyer me ata që e ngacmonin.

Franceska tha: “Nuk ishte aspak ajo që prisja – vajzat ishin të gjitha kaq të mrekullueshme dhe kaq të sjellshme dhe aspak mizore”.

“Ishin të gjitha të reja të arsimuara mirë, të reja vërtet të suksesshme. Kur lashë shkollën, kuptova se mentaliteti i strehës ishte mënyra e gabuar për të menduar”, tha Franceska.

“Thjesht të përzihesh dhe të jesh dele nuk funksionon në botën reale”, vazhdoi ajo.

“Gjithmonë kam menduar se jam shumë e shëmtuar dhe trupi im nuk është në rregull, por ishte koha të prezantoj veten time të vërtetë”.

“Shpresoj se u kam treguar njerëzve të tjerë se mund të dilni nga ana tjetër e fatkeqësisë dhe të jeni të suksesshëm në jetë”.

Konkursi nuk është vetëm një konkurs bukurie, por përfshin gjithashtu një raund bamirësie, ku garuesit duhet të mbledhin më shumë para për bamirësinë e tyre të zgjedhur.

Ata gjithashtu duhet të marrin pjesë në një raund të njohurive të përgjithshme.

Franceska mblodhi 350 funte për Cancer Research UK dhe Alex’s Wish duke u ngjitur në Ben Nevis solo.

Tani ajo synon konkursin “Miss GB”, i cili zhvillohet më vonë këtë vit. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Magazina
Refugjate e luftës - Kosovarja Atdhetare Hoxha martohet me yllin anglez të ragbit

Refugjate e luftës - Kosovarja Atdhetare Hoxha martohet me yllin anglez të ragbit

Magazina
Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Magazina
Fjolla Morina shfaqet provokuese në imazhet e reja

Fjolla Morina shfaqet provokuese në imazhet e reja

Magazina
Neymar sërish në telashe në lidhjen me të dashurën shtatzënë, xhirohet me dy femra në Spanjë

Neymar sërish në telashe në lidhjen me të dashurën shtatzënë, xhirohet me dy femra në Spanjë

Magazina
Publikohet traileri për dokumentarin e Beckham, nëna e tij shqetësohej se do të humbte gjithçka për shkak të Victorias

Publikohet traileri për dokumentarin e Beckham, nëna e tij shqetësohej se do të humbte gjithçka për shkak të Victorias

Magazina
Kalo në kategori