LAJMI I FUNDIT:

Media gjermane: Ukrainasit u përpoqën të likuidojnë Putinin me dron kamikaz të dielën

Media gjermane: Ukrainasit u përpoqën të likuidojnë Putinin me dron kamikaz të dielën

Sipas një hetimi të gazetës gjermane Bild, shërbimi sekret ukrainas tentoi të vriste presidentin rus Vladimir Putin me një dron kamikaz.

Reklama

Siç shkruan Bild, droni UJ-22 u ngrit në Ukrainë pasditen e së dielës. Është mjeti më modern ukrainas pa pilot me rreze të mesme veprimi me një distancë deri në 800 kilometra, transmeton Telegrafi.

Objektivi thuhet se ishte një park industrial i sapondërtuar pranë Moskës, që Putin ishte planifikuar të vizitonte atë ditë. Para se të arrinte në parkun Rudnevo, droni u rrëzua.

Aktivisti ukrainas Yuriy Romanenko, i cili thuhet se ka lidhje të ngushta me shërbimet e inteligjencës së Kievit, mori përgjegjësinë për sulmin në një letër.

Stoltenberg: I kemi dërguar Ukrainës, 230 tanke dhe 1.550 automjete tjera të blinduara
Lexo po ashtu Stoltenberg: I kemi dërguar Ukrainës, 230 tanke dhe 1.550 automjete tjera të blinduara

“Javën e kaluar, oficerët tanë të inteligjencës morën informacione për udhëtimin e Putinit në parkun industrial Rudnevo. Prandaj, droni ynë kamikaz u ngrit, i cili kaloi nëpër të gjitha mbrojtjet ajrore të Federatës Ruse dhe u rrëzua jo shumë larg parkut industrial”, shkroi ai duke shtuar, “Putin, jemi më afër jush”.

Disa media ruse raportuan për rrëzimin e një droni UJ-22 pranë fshatit Voroskogo, në lindje të Moskës. Vendi i aksidentit është rreth 20 kilometra në lindje të parkut industrial Rudnevo.

Pamjet tregojnë se droni përmbante 30 ‘blloqe’ shpërthyese C4 me një peshë totale prej 17 kilogramëve. Ngarkesat shpërthyese M112 përdoren, ndër të tjera, nga ushtria amerikane dhe forcat e armatosura kanadeze.

Korrespondenti i Putinit në Kremlin, Pavel Zarubin, tha të dielën në mëngjes se presidenti planifikon të vizitojë një park industrial në Moskë. Ai nuk ka specifikuar se kur do të bëhet saktësisht vizita. Qytetarët që ndodheshin në park të dielën kanë postuar foto ku shihet lëndina gri përpara godinës kryesore të spërkatur me bojë të gjelbër.

Shefi i Wagnerit përsëri sulmon udhëheqjen ruse: Ata janë hajdutë
Lexo po ashtu Shefi i Wagnerit përsëri sulmon udhëheqjen ruse: Ata janë hajdutë

Megjithatë, mbeti e paqartë nëse kreu i shtetit rus donte të vizitonte parkun industrial të dielën apo të hënën. Për arsye sigurie, vizitat e Putinit ndonjëherë bëhen një ditë para ose pas njoftimit.

Me sa duket, Putin nuk u shfaq në park. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të hënën: “presidenti rus Vladimir Putin po punon në Kremlin. Kreu i shtetit nuk po planifikon ndonjë ngjarje të madhe publike”.

Analisti ukrainas Sergei Sumleni tha për Bild: “Është e qartë se një sulm i saktë ndaj kreut të shtetit rus me një dron kamikaz është një mision pothuajse i pamundur. Por vetë fakti që një dron i tillë arriti në vendin që Putini planifikon të vizitojë, është një shuplakë në fytyrë për diktatorin rus”.

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Kalo në kategori