LAJMI I FUNDIT:

Materazzi përgjigjet edhe një herë se çfarë i tha Zidanes, që çoi në goditjen me kokë nga francezi

Materazzi përgjigjet edhe një herë se çfarë i tha Zidanes, që çoi në goditjen me kokë nga francezi

Marco Materazzi ka konfirmuar atë që i tha Zinedine Zidane, që shkaktoi më pas një nga incidentet më tronditëse në historinë e Kampionatit Botëror.

Reklama

Gjatë kohës shtesë në finalen e Botërorit të vitit 2006, francezi goditi me kokë italianin në mënyrë shokuese në paraqitjen e tij të fundit në futbollin profesionist.

Kapiteni i Francës, i cili kishte dhuruar paraqitje madhështore në turne dhe pothuajse i vetëm e tërhoqi zvarrë ekipin e tij në fazat e eliminimit, u përjashtua nga fusha në minutën e 110-të pasi humbi durimin me mbrojtësin italian.

Për shkak se ishte një incident pa top, pothuajse askush nuk e vuri re atë që sapo kishte ndodhur – përfshirë gjyqtarin Horacio Elizondo.

Miliona tifozë futbolli anembanë botës e gjetën veten në të njëjtën anë kur u shfaqën përsëritjet – ishin të gjithë të tronditur.

Zidane, një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, i cili ishte potencialisht 10-15 minuta larg çimentimit të mëtejshëm të statusit të tij, në mënyrë të pashpjegueshme e kishte përfunduar karrierën e tij në turp.

Imazhet e maestros francez duke ecur në dhomën e zhveshjes, me kokën ulur, duke kaluar trofeun e Kupës së Botës janë ikonike.

Pothuajse dy dekada më vonë dhe disa njerëz janë ende të pasigurt mbi fjalët e sakta që janë përdorur nga Materazzi.

Gjatë një interviste të re për IFTV, Materazzi iu bë pyetja se çfarë i tha Zidane.

“Të folurit tim nuk ishte asgjë krahasuar me atë që thuhet në NBA”,ka thënë fillimisht legjenda italiane.

“Ai më tha ‘dëshiron fanellën e time’. Unë thashë ‘jo, preferoj motrën tuaj'”.

“Shumë gazeta më shkatërruan. Një tabloid në Londër më shkroi fjalë shumë të këqija. Unë fitova kundër tyre – dhe kjo nuk është normale. Kam fituar në gjykata”.

I pyetur nëse ai mendoi ‘uau’ pas përjashtimit të Zidane, Materazzi tha: “Jo, nuk kam menduar kurrë ‘uau’ sepse ndeshja nuk kishte përfunduar. Por, kur ai e bëri atë, unë isha në dysheme. Nëse më shikon, nuk ngrihem për ca minuta. Pa karton të kuq, nuk ngrihem kurrë!”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Ligat tjera
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

La Liga
Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Serie A
Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Bundesliga
Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

La Liga
Kalo në kategori