Maserati ka prezantuar versionet e reja të sedanit Ghibli dhe Levante SUV të quajtur F Tributo Special Edition dhe zbuloi çmimet e tyre.

Këto janë versione të destinuara ekskluzivisht për tregjet amerikane dhe kanadeze, të cilat prodhohen për nder të historisë së Maserati në motorsport, si dhe në nder të shoferit legjendar Juan Manuel Fangio i cili drejtoi një Maserati 250F në Formula 1. Fangio arriti një seri fitoresh me Maseratin dhe u bë kampion bote në vitin 1957.

Modelet Ghibli dhe Levante F Tributo Special Edition janë në dispozicion në dy ngjyra ekskluzive të quajtura Rosso Tributo dhe Azzurro Tributo. Në Maserati, ai zgjodhi të kuqen sepse veturat më të famshme të garave gjithashtu mbanin një hije të ngjashme, ndërsa hija e lehtë e Azzurro Tributo i referohet ngjyrave blu dhe të verdhë të Modena.

Maserati gjithashtu ka përgatitur kalibrat e verdhë të frenave për Ghibli dhe Levante, si dhe detaje të verdha për rimat, e cila shoqërohet me ngjyrat e veturës Fangio’s Maserati 250F.

Ghibli F Tributo Special Edition mori rrota Titano 21-inç me ngjyrë të zezë me shkëlqim, ndërsa Levante F Tributo Special Edition vjen me rrota Anteo 21-inç në të njëjtën ngjyrë. Logot e Maserati në panelet e pasme janë në ngjyrën e trupit.

“Ngjyrat Fangio” unike janë gjithashtu të pranishme në brendësi të mbuluar me lëkurë Pieno Fiore, ndërsa kontrasti bëhet me fije të kuqe dhe të verdhë.

Ghibli F Tributo kushton 101,390 dollarë dhe Levante F Tributo 106,590 dollarë. /Telegrafi/