LAJMI I FUNDIT:

Martesë për Guiness në Krujë (Foto)

Martesë për Guiness në Krujë (Foto)

Çifti japonez Masao dhe Miyako Matsumoto, të martuar që nga tetori i 1937, mbajnë rekordin Guiness si bashkëshortët më të moshuar në botë.

“Ndodhem në Krujë, në qytetin e njohur për historinë dhe kulturën e pasur. Po një tjetër histori, ajo unikale e një çifti, ruhet në këtë qytet si dëshmi e mirëkuptimit dhe dashurisë”.

Hamidi, 105-vjeçar dhe Xhemja që pret të mbushë të 100-at festojnë 81-vjetorin e martesës. Dy të panjohur që u panë vetëm në ditën e dasmës së tyre, i thanë “po” njëri-tjetrit në 24 shtator të vitit 1937.

“Nuk e njihnim njëri-tjetrin. U pamë ditën e dasmës”, kanë deklaruar çifti.

Po Hamidi e kujton edhe sot të parin mendim kur Xhemja u shfaq në dasmë duke thënë: “Vallaj e bukur”.

Si prindër të 11 fëmijëve, për Hamidin dikur tregtar dhe Xhemen rrobaqepëse durimi dhe mirëkuptimi në çift kanë qenë shtylla e martesës 81-vjeqare.

“Unë kam qenë një qikë e durueshme, nuk e kam kundërshtuar. I kemi dëgjuar fjalën njëri-tjetrit, e kemi respektuar njëri-tjetri”, ka deklaruar Xhemja.

E megjithatë mes çiftit Hoxha nuk kanë munguar as xhelozitë.

“Ka qenë fanatik, ashtu ka qenë koha. Kur dilnim në rrugë me ombrellë me thoshë ‘ule çadrën mos të të shohë kush'”, ka shtuar Xhemja.

Ndërkaq i pyetur Hamidi nëse Xhemja ishte xhelozë ndaj tij, ai tha: “Po bëhej”.

Për fëmijët e çiftit Hoxha, jeta e prindërve të tyre ka qenë shembulli më i mirë.

“Na kanë edukuar me dëshirën për të punuar”, thotë Hasani, djali i madh i çiftit Hoxha.

“Kam dëshirë që edhe fëmijët e mi të vazhdojnë sipas edukatës që na kanë dhënë prindërit”, shprehet Xhevria.

Edhe për më të vegjlit e familjes, stërgjyshërit shekullorë mbeten kalaja e familjes.

Familja Hoxha vijon gëzimin e tyre, ndërsa martesa e tyre cilësohet si më e gjata në Shqipëri dhe ndoshta mund të shënoj një rekord të ri botëror. /tvklan.al/

Në trend Fun

Më shumë
Turistët në Kinë të hutuar nga risia në tualetet publike  - zgjidhje moderne, por është pak e pakëndshme

Turistët në Kinë të hutuar nga risia në tualetet publike - zgjidhje moderne, por është pak e pakëndshme

Interesante
Ariu notonte në liqenin e Floridës, i vërsulen dy aligatorë – por reptilët tërhiqen nga misioni

Ariu notonte në liqenin e Floridës, i vërsulen dy aligatorë – por reptilët tërhiqen nga misioni

Interesante
Bukuroshja u trondit me çantën që mori në Gucci

Bukuroshja u trondit me çantën që mori në Gucci

Fun
Mënyra se si ky çift zbuluan se po bëhen prindër, bëri miliona njerëz të qeshin

Mënyra se si ky çift zbuluan se po bëhen prindër, bëri miliona njerëz të qeshin

Fun
Ariu në Kaliforni fajësohet për pesë vjedhje në dy orë

Ariu në Kaliforni fajësohet për pesë vjedhje në dy orë

Fun
Ju intereson ta dini sa njerëz në botë kanë emrin e juaj? Kjo është harta që do të “zbulojë” gjithçka për emrin dhe mbiemrin e juaj

Ju intereson ta dini sa njerëz në botë kanë emrin e juaj? Kjo është harta që do të “zbulojë” gjithçka për emrin dhe mbiemrin e juaj

Kalo në kategori