LAJMI I FUNDIT:

Mark Zuckerberg shpjegon pse kompanitë teknologjike po pushojnë nga puna kaq shumë njerëz, pikërisht tani

Mark Zuckerberg shpjegon pse kompanitë teknologjike po pushojnë nga puna kaq shumë njerëz, pikërisht tani

Mark Zuckerberg ka një teori përse pushimet nga puna në kompanitë teknologjike nuk po kanë të ndalur: Kompanitë po kuptojnë se, megjithëse është e dhimbshme, ka përfitime për të qenë “më të reduktuar”.

Në një intervistë të publikuar të premten, CEO i Meta tha se kompanitë janë ende duke u përshtatur me epokën pas pandemisë, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Vala e parë


Gjatë pandemisë, shitjet online arritën kulmin, gjë që solli përfitime të mëdha në reklamat në internet.

Por ndërsa njerëzit u kthyen në dyqane dhe ekonomia “u rregullua”, rritja e shitjeve u pakësua dhe normat e reklamave “ranë me këmbë në tokë”.

Kështu, shumë kompani, përfshirë Meta-n, e kuptuan se kishin marrë në punë dhe duhej të bënin shkurtime të mëdha.

Kjo ishte vala e parë e pushimeve nga puna, shkruan BI.

“Për sa i përket pushimeve nga puna dhe gjëra të tilla, unë në fakt mendoj se kjo ishte më shumë për shkak të kompanive që përpiqeshin të ‘përfitojnë’ nga Covid-19”, tha Zuckerberg në intervistë kur u pyet nëse pushimet nga puna kishin të bënin me bumin e Inteligjencës Artificiale.

Çfarë vjen më pas

Zuckerberg tha se kompanitë nuk po zvogëlojnë më numrin e madh të punonjësve të tyre thjesht për shkak të punësimit të tepërt – ata tani po kuptojnë se mund të ketë përfitime “duke qenë më të reduktuar”.

Ndërsa shumë kompani të teknologjisë hezituan të bënin shkurtime në fillim, ata e kuptuan se kjo nuk ishte fundi, tha Zuckerberg.

“Është e qartë se ishte shumë e vështirë, ne u ndamë me shumë njerëz të talentuar për të cilët kujdeseshim”, tha Zuckerberg në intervistë, duke folur konkretisht për pushimet nga puna të Meta-s në të kaluarën.

“Por, në disa mënyra, duke u bërë më të reduktuar, e bëmë kompaninë më efektive”.

Kështu, thekson BI, që kur Meta shkurtoi dhjetëra mijëra punonjës të saj duke filluar me “vitin e efikasitetit” të Zuckerberg-ut, kompania është duke u rikthyer, me aksionet e saj në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Sot, kompanitë janë ende në mënyrën e të menduarit për efikasitetin, tha Zuckerberg gjatë podcast-it të Morning Brew.

Shumë po mendojnë të ristrukturojnë kompaninë, të “rrafshojnë” nivelet e menaxhimit dhe të kalojnë në një model më të reduktuar.

Në këtë drejtim, kompanitë si Microsoft dhe Google kanë vazhduar të zvogëlohen pavarësisht fitimeve të qëndrueshme.

Ndërkohë edhe një numër i CEO-ve në kompani si Amazon kanë përmendur planet për të ristrukturuar kompaninë dhe për të investuar në zona me AI.

Por Zuckerberg tha se ai nuk mendonte se AI ishte një pjesë e madhe e ekuacionit.

“Të paktën për ne, gjërat e AI nuk ishin një shtytës kryesor për këtë”, tha CEO. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Festivali tradicional i domates, Kurti: Domatja juaj në sofrën tonë, nga toka jonë

Festivali tradicional i domates, Kurti: Domatja juaj në sofrën tonë, nga toka jonë

Ekonomi
UBT – lider i arsimit privat në Kosovë dhe rajon për nga renditja në Webometrics

UBT – lider i arsimit privat në Kosovë dhe rajon për nga renditja në Webometrics

UBT
Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Prishtina Ticket
Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Kosmonte Foods
Trokit: 17 vite kreativitet dhe inovacion

Trokit: 17 vite kreativitet dhe inovacion

Trokit
Perffetën n’çantë, e çantën n’piknik

Perffetën n’çantë, e çantën n’piknik

Perfetta Pashteta
Kalo në kategori