Lojtari më i ri i Manchester United, Amad Diallo, ka zbarkuar në qendrën stërvitore të klubit ku edhe është prezantuar.

Klubi e zyrtarizoi javën e shkuar blerjen e sulmuesit nga Atalanta, pasi fillimisht u arrit një marrëveshje mes klubeve në tetor.

Amad ka nënshkruar një kontratë deri në fund të qershorit 2025, me mundësinë e një viti shtesë.

Lojtari do të veshë fanellën me nr.19 te United, duke ndjekur gjurmët e disa emrave të mëdhenj – duke përfshirë të tillë si Marcus Rashford dhe Dëight Yorke.

Ajo që i bën të gjithë të habiten është se 18-vjeçari Amad Diallo nënshkroi për Manchester United nga Atalanta për 21 milionë euro plus 20 milionë euro të tjera bonuse.

Ai ka luajtur në ekipin e parë në Serie A 24 minuta.

Diallo shënoi katër minuta pas debutimit të tij me Atalanta, ku u fut si zëvendësim kundër Udineses në tetor 2019 (duke u bërë lojtari i parë i lindur në vitin 2002 që shënon në Serie A).

Lojtari ka debutuar edhe në Ligën e Kampionëve, ku luajti 22 minuta kundër FC Midtjylland më 1 dhjetor, ku tregoi disa prekje delikate, vrapime të shkëlqyera dhe kishte dy goditje të mira. /Telegrafi/