LAJMI I FUNDIT:

Manchester City kalon në gjysmëfinale të EFL Cup

Manchester City kalon në gjysmëfinale të EFL Cup

Manchester City ka kaluar në gjysmëfinale të EFL Cup që ndryshe njihet edhe si Carbao Cup.

Reklama

Citzens e kanë eliminuar Oxford Unitedin në çerekfinale me rezultat 1-3, për të kaluar kështu në gjysmëfinale.

Ishte minuta e 22-të, atëherë kur City kaloi në epërsi me anë të Joao Cancelos që u asistua nga Phil Foden.

Pjesa e parë përfundoi me këtë epërsi minimale, derisa në të dytën u shënuan edhe tre gola të tjerë.

Në minutën e 46-të, vendasit i barazuan shifrat në 1-1 me anë të Matt Taylor që pranoi një asistim fantastik nga Shandon Baptiste.

Por, pas katër minutash lojë, Manchester City e riktheu epërsinë me golin e Raheem Sterlingut me një asistim të Angelinos.

Sulmuesi anglez arriti ta shënonte edhe golin e tij të dytë në ndeshje dhe të tretin për Cityn në minutën e 70-të, derisa mori një asistim me Gabriel Jesus.

Manchester City kaloi kështu në gjysmëfinale, ndërsa është kampion në fuqi aktualisht, pasi këtë trofe e fitoi edhe në sezonin e kaluar. /Telegrafi/