Manchester United ka rënë dakord për kushtet e kompensimit me Ajaxin për trajnerin Erik ten Hag dhe ndihmësin e tij, Mitchell van der Gaag.

United kishte nënshkruar tashmë një marrëveshje tre-vjeçare me dy holandezët, me opsionin e një zgjatjeje tjetër për 12 muaj.

Por, ndërsa ata kanë qenë në gjendje të shkaktojnë një klauzolë në kontratën e Ten Hag me vlerë 1.6 milionë funte, klubi i Amsterdamit nuk ishte i gatshëm të lejonte Van der Gaag të bashkohej me të në Old Trafford pa u paguar më shumë para.

Man Utd zgjodhi Ten Hag nga lista prej tetë kandidatësh për postin e trajnerit Man Utd zgjodhi Ten Hag nga lista prej tetë kandidatësh për postin e trajnerit

Mësohet se United e ka marrë dyshen e tyre të trajnerëve duke ofruar një paketë pagese te klubi holandez për kompensimin e trajnerëve.

Sipas mediumit The Mirror, Unitedi ka rënë dakord për një paketë kompensimi prej 2.5 milionë funtesh me Ajaxin për Ten Hag dhe ndihmësin e tij, Van der Gaag.

Përveç këtyre dyve, ka të ngjarë të ketë më shumë emra në stafin e Ten Hag.

Robin van Persie është folur për një rikthim në klubin që ai ndihmoi të fitonte titullin e fundit në Ligën Premier, në vitin 2013.

Por, ish-sulmuesi holandez po punon në akademinë e Feyenoordit ndërkohë që studion për licencat për trajner dhe djali i tij Shaqueel po kalon në radhët e klubit të Roterdamit.

Djajtë e Kuq tashmë kanë gati të gjitha dokumentet dhe kontratat për trajnerët e rinj dhe shumë shpejt thuhet se do të vijë edhe zyrtarizimi. /Telegrafi/