Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Luis Suarez ka kritikuar FIFA-n pas eliminimit të Uruguait nga Kupa e Botës.

Dy gola nga Giorgian De Arrascaeta i siguruan Uruguait një fitore 2-0 ndaj Ganës në stadiumin Al Janoub, por fitorja e Koresë së Jugut 2-1 ndaj Portugalisë i la të dyja skuadrat të barabarta me katër pikë dhe të njëjtin diferencë golash, por Uruguai kishte shënuar dy gola më pak – kështu që u eliminuan.

Suarez shpjegoi pas ndeshjes situatën për mediumin TeleDoce, kur u pyet për të përmbledhur emocionet e tij.

“Ndjej trishtim dhe zhgënjim. Edhe djali im po largohet nga stadiumi me imazhin e atij trishtimi, kështu që për një baba është e vështirë, por duhet të përballet me situatën që ai ka”, ka thënë fillimisht Suarez.

Reklama
Reklama

Sulmuesi më pas vazhdoi të kritikonte vendimin e gjyqtarit për të mos i dhënë Uruguait një penallti të vonshme.

“Unë shoh një penallti për Cavanin sepse ai është i penguar nga mbrojtësi dhe ai e vendos trupin e tij para tij. Edhe ai i Darëinit është shumë i qartë”.

“Ato nuk janë justifikime, por penalltitë e pabesueshme po jepen në këtë Botëror. Dhe atje është komiteti i gjyqtarëve dhe FIFA, dhe ata duhet të përpiqen të shpjegojnë veten më mirë, të paktën”, përfundoi sulmuesi. /Telegrafi/