LAJMI I FUNDIT:

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra po zhvillohen rreth qytetit ukrainas të Vovchansk, ndërsa trupat e Kievit kërkojnë të izolojnë njësitë ruse që kanë avancuar përtej kufirit aty pranë.

Lufta e rëndë është duke u zhvilluar në një fabrikë në skajin verior të Vovchansk, sipas ushtarakëve në të dyja anët e konfliktit.

Një komandant ukrainas, Stanislav Buniatov, i njohur si Osman, e përshkroi situatën në Vovchansk si “të vështirë, por të kontrolluar” dhe tha se trupat ruse janë “të rrethuar”, shkruan CNN, transmeton Telegrafi.


Konvoji i tankeve dhe autoblindave ruse shkatërrohet nga ukrainasit në afërsi  të Avdiivkas
Lexo po ashtu Konvoji i tankeve dhe autoblindave ruse shkatërrohet nga ukrainasit në afërsi  të Avdiivkas

“Djemtë tanë nuk po humbasin pozicionet e tyre, duke kryer herë pas here sulme të suksesshme, duke çliruar pozicione dhe duke e shtyrë armikun prapa”, tha Buniatov.

DeepState – një grup monitorues ukrainas – thotë se grupe të vogla ushtarësh rusë janë përpjekur vazhdimisht të sulmojne fabrikën, por janë zmbrapsur nga forcat ukrainase.

Duke sugjeruar se furnizimi i ushtarëve rusë është bërë i vështirë, DeepState thotë se ushqimi dhe uji po u dërgohen atyre me dronë. /Telegrafi/