Luajti vetëm 11 minuta në debutimin e tij në Ligën Premier me fanellën e Man Cityt – kroati Gvardiol merr lëvdata të mëdha

Josko Gvardiol bëri debutimin e tij për Manchester Cityn një javë pasi klubi kampion evropian e solli nga RB Leipzig për 90 milionë euro, duke e bërë atë mbrojtësin më të shtrenjtë në histori.

Man City fitoi 3-0 në xhiron e parë të Ligës Premier në Burnley, duke e nisur mirë mbrojtjen e titullit, ndërsa Gvardiol luajti 11 minuta.

Por ai i luajti në atë mënyrë që edhe në një kohë kaq të shkurtër mori lëvdata të shumta nga fansat.

Pas atyre 11 minutave, ata e quajnë atë “Rolls-Royce”, “Perlë”, “Një djalë që sulmon dhe mbrohet shkëlqyeshëm në të njëjtën kohë”, “Shumë i shpejtë”, “Shumë i besueshëm” dhe “Një përforcim për të ardhmen”, në rrjetet sociale.

Debutimi mbresëlënës i Gvardiol, pavarësisht minutave modeste në paraqitjen e tij të parë për Man Cityn, konfirmohet nga video e paraqitjes së tij.

Lexo po ashtu Këta janë 15 lojtarët e klasit botëror që do të luajnë në Ligën Premier në sezonin 2023/24

Videoja e bashkangjitur tregon se ishte e shkëlqyer në të dyja drejtimet edhe për aq pak minuta sa luajti. I vendosur në mënyrë të shkëlqyer në mbrojtje, kroati ishte i shpejtë si në mbrojtje ashtu edhe në sulm.

Shifrat e tij janë mbresëlënëse. Në një kohë kaq të shkurtër, ai mori topin dy herë duke e fituar topin. Ai ishte perfekt në duele, si në tokë ashtu edhe në ajër. /Telegrafi/

Tifozja shqiptare e mbështjellur me flamurin kombëtar në tribunat e Allianz Arenas për ndeshjen Bayern-Real

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-2 Real Madrid: Shkëlqejnë Kroos dhe Kane

Wayne Rooney punësohet aty ku askush nuk e priste, pas shkarkimit nga Birminghami

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Spektakël në Gjermani, por pa fitues: Real Madridi merr rezultat pozitiv përballë Bayernit në Allianz Arena