Taylor Swift ka dominuar në ceremoninë e sivjetme të ndarjes së çmimeve, American Music Awards. Krahas performancës fantastike në skenë, këngëtarja amerikane i rrëmbeu edhe katër çmime duke përfshirë çmimin kryesor – atë për artistin e vitit.

Për më shumë, ajo u shpall edhe artistja e dekadës, ndërsa nga tri çmime i fituan BTS dhe Khalid.

Më poshtë është lista e plotë e fituesve në ‘American Music Awards 2019’:

Artisti i vitit
Drake
Ariana Grande
Halsey
Post Malone
Taylor Swift

Artisti i ri më i mirë
Luke Combs
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Ella Mai

Billie Eilish (Foto: Rich Fury/Getty Images/Guliver)

Reklama

Bashkëpunimi i vitit
Lady Gaga and Bradley Cooper, “Shallow”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Marshmello and Bastille, “Happier”
Shawn Mendes dhe Camila Cabello, “Senorita”
Post Malone and Swae Lee, “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

Reklama

Turneu i vitit
BTS
Ariana Grande
Elton John
P!nk
Ed Sheeran

Videoklipi i favorizuar
Billie Eilish, “Bad Guy”
Ariana Grande, “7 Rings”
Halsey, “Without Me”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Taylor Swift, “You Need to Calm Down”

Artisti më i mirë i rrjeteve sociale
BTS
Billie Eilish
EXO
Ariana Grande
Shawn Mendes

Artisti më i mirë pop/rok
Drake
Khalid
Post Malone

Reklama

Artistja më e mirë pop/rok
Billie Eilish
Ariana Grande
Taylor Swift

Dyshja ose grupi më i mirë pop/rok
BTS
Jonas Brothers
Panic! At The Disco

Albumi më i mirë pop/rok
Billie Eilish, “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”
Ariana Grande, “Thank U, Next”
Taylor Swift, “Lover”

Kënga e preferuar pop/rok
Halsey, “Without Me”
Jonas Brothers, “Sucker”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Panic! At The Disco, “High Hopes”
Post Malone & Swae Lee, “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

Reklama

Artisti më i mirë i muzikës ‘country’
Kane Brown
Luke Combs
Thomas Rhett

Artistja e preferuar e muzikës ‘country’
Kelsea Ballerini
Maren Morris
Carrie Underwood 

Reklama

Dyshja ose grupi më i mirë i muzikës ‘country’
Dan + Shay
Florida Georgia Line
Old Dominion

Albumi i preferuar i muzikës ‘country’
Kane Brown, “Experiment”
Dan + Shay, “Dan + Shay”
Carrie Underwood, “Cry Pretty”

Carrie Underwood (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images for dcp/Guliver)

Kënga e preferuar e muzikës ‘country’
Luke Combs, “Beautiful Crazy”
Dan + Shay, “Speechless”
Blake Shelton, “God’s Country”

Artisti i preferuar rep/hip-hop
Cardi B
Drake
Post Malone

Albumi i preferuar rep/hip-hop
Meek Mill, “Championships”
Post Malone, “Hollywood’s Bleeding”
Travis Scott, “Astroworld”

Kënga e preferuar rep/hip-hop
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Post Malone, “Wow.”
Travis Scott, “Sicko Mode”

Reklama
Reklama

Artisti i preferuar Soul/R&B
Chris Brown
Khalid
Bruno Mars

Artistja e preferuar Soul/R&B
Beyonce
Lizzo
Ella Mai

Albumi i preferuar Soul/R&B
Chris Brown, “Indigo”
Khalid, Free “Spirit”
Ella Mai, “Ella Mai”

Kënga e preferuar Soul/R&B
Khalid, “Talk”
Lizzo, “Juice”
Ella Mai, “Trip”

Artisti i preferuar alternative rok
Billie Eilish
Imagine Dragons
Panic! at the Disco

Artisti i preferuar bashkëkohor
Maroon 5
P!nk
Taylor Swift

Taylor Swift (Foto: Kevin Winter/Getty Images for dcp/Guliver)

Artisti i preferuar latin
Bad Bunny
J Balvin
Ozuna

Artisti i preferuar frymëzues
Lauren Daigle
For King & Country
MercyMe

Artisti i preferuar ‘electronic dance music’ (EDM)
Avicii
Marshmello
The Chainsmokers

Reklama

Tema e preferuar muzikore
“A Star Is Born” – Lady Gaga & Bradley Cooper
“Bohemian Rhapsody” – Queen 
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Reklama

/Telegrafi/