Lionel Messi, pa gola të shënuar, por me dy asistime dhe një lojë të nivelit të lartë, u shpall MVP i ndeshjes që Argjentina e fitoi ndaj Italisë me rezultat 3-0

Në një fushë ku Azzurrë kishin ngritur trofeun e EURO 2020 në më pak se një vit më parë, Leo Messi e çarmatosi skuadrën e Roberto Mancinit në Finalissiman e parë në histori. Kampioni i Amerikës së Jugut ishte më i mirë se kampionit i Evropës, duke e dominuar me raste dhe futboll.

Futbollisti i PSG-së kontrolloi ndeshjen dhe Paneli i Vëzhguesve Teknik të UEFA-s që janë përgjegjës për dhënien e çmimit MVP, e vlerësuan paraqitjen e Messit si të ‘master class’.

Reklama

Messi ka mundur edhe të shënojë, por goditjet e tij që vinin nga aksionet e bukura, u ndalë nga Giggi Donnarumma.

Reklama

Argjentinasi magjik, tregoi se do të jetë gati për Katarit 2022, ndërsa Argjentina tregoi se do të jetë favorite në këtë garë. /Telegrafi/