LAJMI I FUNDIT:

Ky Ferrari 275 GTB/4 i Steve McQueen po shkon drejt ankandit

Ky Ferrari 275 GTB/4 i Steve McQueen po shkon drejt ankandit

Një Ferrari 275 GTB/4, i cili si pronar të parë e kishte aktorin e famshëm Steve McQueen, do të dalë në një ankand i cili do të mbahet në Kaliforni më vonë gjatë vitit.

Reklama

Kjo vjen pas shitjes së tij më të fundit për më shumë se 10 milionë dollarë gati 10 vjet më parë.

I listuar nga RM Sotheby’s, Ferrari 275 GTB/4 1967 është një nga 330 ekzemplarët e prodhuar në mes të viteve 1966 dhe 1968 me trupin e ndërtuar nga firma ikonë Scaglietti – megjithëse kjo veturë krenohet me pronarin e saj të parë, yllin e filmave të Hollywood, Steve McQueen.

Deri në vitin 1967, McQueen tashmë veçse kishte luajtur së bashku me disa prej aktorëve kryesorë të botës në The Magnificent Seven dhe The Great Escape, ndërsa rolet e tij në filmat e famshëm me vetyura Bullitt dhe Le Mans nuk kishin ardhur ende, raporton Drive, transmeton Telegrafi.

McQueen përpara kësaj makine, nën pronësinë e tij kishte versionin kabriolet të Ferrari 275 GTB/4 – zyrtarisht i njohur si N.A.R.T Spider –por pas një aksidenti që i ndodhi “Grand Tourer-it”, ai bleu këtë “coupe” të kuqe me fuqi V12 nga Chic Vandagriff në Hollywood Sport Cars.

Edhe pse vetura atij iu dërgua me një ngjyrë metalike të artë Nocciola, thuhet se McQueen i kërkoi mekanikut të tij Lee Brown – i cili kishte punuar mbi ikonën Ford Mustang të filmit Bullitt – të ndryshonte ngjyrën në të kuqe, duke krijuar një ngjyrë të njohur se “Chianti Red”.

Një numër i pjesëve nga Ferrari 275 GTB/4 N.A.R.T Spider ishin transferuar tek “coupe-ja”, duke përfshirë rrotat dhe pasqyrën anësore, McQueen përpara se McQueen t’ia shiste veturën aktorit tjetër Guy Williams në vitin 1971.

Midis viteve 1971 dhe 2009, ky Ferrari ndërroi pronarët disa herë, duke përfunduar përfundimisht në Britaninë e Madhe si një makinë elegante përpara se Vern Schuppan, një shofer garash australian në pension, të blinte “coupe-në” në fund të viteve 2000. /Telegrafi/

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction

Steve McQueen’s Ferrari 275 GTB/4 is heading to auction