LAJMI I FUNDIT:

Ky është sinjal i qartë që në trupin tuaj zhvillohet kanceri i mushkërive: Assesi mos e injoroni këtë ndryshim në trup!

Ky është sinjal i qartë që në trupin tuaj zhvillohet kanceri i mushkërive: Assesi mos e injoroni këtë ndryshim në trup!

Simptomat e kancerit të mushkërive përfshijnë frymëmarrjen e rënduar, dhembjen e kokës dhe dhembjet e pandalshme në gjoks

Reklama

Hulumtimi i ri ka treguar që edhe ndryshimi i ngjyrës së të bardhëve të syve mund të tregojë kancerin e mushkërive.

Kanceri i mushkërive është një ndër llojet më serioze të karcinomeve të cilat diagnostikohen, mu nga arsyeja sepse zakonisht është e vështirë të vërehen derisa të mos përhapen në pjesët e tjera të trupit.

Në grupin e rrezikshëm do të gjendeni edhe nëse të bardhët e syve merr ngjyrë të verdhemët, transmeton Telegrafi.

“Nëse të bardhët e syve bëhet e verdhemët, atëherë do të mund të jetë simptomë e kancerit të mushkërive”, ka paralajmëruar Oda Britanike e Mjekëve.

Kjo gjendje është e njohur si verdhëza, e cila gjithashtu mund të shkaktojë që lëkura të bëhet e verdhemët.

Verdhëza është simptomë e shpeshtë te pacientët te të cilët kanceri i mushkërive ka avancuar. Zakonisht është shenjë që kanceri është zgjeruar edhe në pjesë të tjera të trupit.

“Mund të ndodhë që të mos keni simptoma të zakonshme të kancerit të mushkërive derisa tumori të mos bëhet goxha i madh”, paralajmërojnë mjekët.

“Kjo do të thotë që ndoshta mund ta zbuloni vetëm nëse bëni fotografi me rreze X në Roëntgen. Nëse keni tumor i cili është përhapur jashtë mushkërive, simptoma e parë mbase fare nuk vjen nga gjoksi juaj”.

“Meqenëse kjo sëmundje është e fshehtë, kontrolli i rregullt sistematik është i obligueshëm. Mos prisni që të zhvillohen simptomat”, këshillojnë mjekët. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Cilat janë shenjat se lindja është afër?

Cilat janë shenjat se lindja është afër?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori