Milani mund të përfundojë duke paguar deri në tetë milionë euro te Monaco për mbrojtësin e majtë Fode Ballo-Toure, një djalë i ri që përshkruan futbollin si mbijetesë të tij.

Lojtari 24-vjeçar lindi dhe u rrit në Francë, por pasi përfaqësoi Les Bleus në nivelin U-16 dhe U-21, kaloi te Senegali (atje ku i ka edhe të parët), duke fituar marrë paraqitjen e tij të parë në mars të vitit 2021.

Ai përfundoi transferimin e tij për katër milionë euro plus bonuse, me raportimet në Francë që marrëveshja në fund të fundit mund të vlente deri në tetë milionë duke përfshirë bonuset, në varësi të performancës së tij.

Ballo-Toure ka qenë gjithmonë i interesuar në sport, duke shpjeguar në vitin 2018 se ai ishte një personalitet ‘i zjarrtë’, por gjeti që futbolli dhe karateja ishin një fazë ‘qetësuese’.

Kur u bashkua me akademinë e Paris Saint-Germain në moshën 13-vjeçare, ai ishte ende një sulmues i krahut të majtë, por u shndërrua në një mbrojtës të majtë, duke shpresuar të përdorte ritmin e tij të jashtëzakonshëm për të vrapuar në hapësira.

Është e lehtë për të parë pse ai u zgjodh nga Milani si alternativë për Theo Hernandez, një tjetër mbrojtës i majtë që kalon më shumë kohë duke sulmuar sesa duke mbrojtur.

Zyrtare: Milani nënshkruan me mbrojtësin Ballo-Toure Zyrtare: Milani nënshkruan me mbrojtësin Ballo-Toure

Kontrata e tij me PSG skadoi në qershor të vitit 2017 dhe ai nënshkroi për Lille, megjithëse mes polemikave dhe një hetimi nga LFP që rezultoi në një gjobë prej 15,000 mijë euro për LOSC.

Monaco pagoi 11 milionë euro plus bonuse për të nënshkruar me Ballo-Toure në janar të vitit 2019 dhe ai vazhdoi të kontribuojë me pesë asistime në 29 ndeshje konkurruese sezonin e kaluar.

Ai nuk është saktësisht një klon i Theo Hernandez, megjithëse nuk ka shënuar një gol në 108 paraqitje të Ligue 1.

Në krahasim, Theo shënoi tetë gola dhe ofroi tetë asistime në 45 ndeshjet e tij konkurruese për Milan sezonin e kaluar. /Telegrafi/