LAJMI I FUNDIT:

Kurti uron Ditën e Evropës: Të përshpejtohet projekti i BE-së duke integruar Kosovën dhe gjithë Ballkanin

Kurti uron Ditën e Evropës: Të përshpejtohet projekti i BE-së duke integruar Kosovën dhe gjithë Ballkanin
Foto: Arkiv

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka uruar Ditën e Evropës, duke thënë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimorë.

Reklama

“Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor. Ne besojmë në demokraci që lufton autokratët, në sundim të ligjit që lufton korrupsionin dhe në ekonomi të zhvilluar që rrit mirëqenien për të gjithë”, ka shkruar Kurti në Facebook.

Tutje Kurti shtoi se anëtarësimi në Bashkimin Evropian fillon në shtëpi edhe se po punohet në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të Kosovës në BE.

“Me qeverisjen tonë po dëshmojmë se për Kosovën Bashkimi Evropian fillon në shtëpi duke jetësuar ndryshimet të cilat transformojnë vendin tonë dhe përshpejtojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian”, ka shkruar kryeministri Kurti në Facebook.

Lexoni më poshtë postimin e plotë të Albin Kurtit:

Sot, më 9 maj, në Ditën e Evropës, kujtojmë deklaratën e ministrit të jashtëm francez Robert Schuman. Kujtojmë idetë dhe idealet e themeluesve të Bashkimit Evropian të cilët pas shkatërrimit që sollën dy luftëra botërore e kuptuan që paqja për të qenë e qëndrueshme, duhet të jetë e lidhur me drejtësinë, barazinë, bashkëpunimin dhe mundësinë për një jetë më të mirë; se integrimi e ndërvarësia sjellin më shumë fitime dhe mundësi sesa rivaliteti e kundërvëniet.

Bashkimi Evropian është projekt dhe proces për Evropën dhe gjithë qytetarët e saj që besojnë në vlerat e lirisë dhe demokracisë, drejtësisë dhe barazisë, të drejtat e njeriut dhe të drejtat civile, lirinë e shprehjes dhe lirinë e mediave, sundimin e ligjit dhe pavarësinë e gjyqësorit.

Këto vlera sot po mbrohen në Ukrainë. Atje, përballë një agresori e pushtuesi despotik, po mbrohet ideja e një Evropë të lirë dhe të bashkuar. Pikërisht në këtë ditë duhet të zotohemi për të mbrojtur e përshpejtuar projektin e Bashkimit Evropian duke integruar Kosovën, gjithë Ballkanin Perëndimor dhe gjitha shtetet evropiane paqedashëse të cilat përqafojnë vlerat tona të përbashkëta, duke përfshirë Ukrainën, Gjeorgjinë dhe Moldavinë.

Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor. Ne besojmë në demokraci që lufton autokratët, në sundim të ligjit që lufton korrupsionin dhe në ekonomi të zhvilluar që rrit mirëqenien për të gjithë.

Me qeverisjen tonë po dëshmojmë se për Kosovën Bashkimi Evropian fillon në shtëpi duke jetësuar ndryshimet të cilat transformojnë vendin tonë dhe përshpejtojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Urime të gjithë qytetarëve 9 Maji – Dita e Evropës!/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Deputeti shqiptar: Kosova nuk është vetëm, rënia e çështjes së veriut  e çon Vuçiqin në negociata pa kushte dhe shantazhe

Deputeti shqiptar: Kosova nuk është vetëm, rënia e çështjes së veriut e çon Vuçiqin në negociata pa kushte dhe shantazhe

Lajme
Sulmohen gazetarët me gjësende të forta në Leposaviq

Sulmohen gazetarët me gjësende të forta në Leposaviq

Lajme
Borrell flet për situatën në veri: Kosova të pezullojë operacionet policore rreth ndërtesave të komunave

Borrell flet për situatën në veri: Kosova të pezullojë operacionet policore rreth ndërtesave të komunave

Lajme
Njëri prej tyre është operuar në Kosovë – autoritetet hungareze japin detaje rreth ushtarëve të tyre të plagosur nga serbët në veri

Njëri prej tyre është operuar në Kosovë – autoritetet hungareze japin detaje rreth ushtarëve të tyre të plagosur nga serbët në veri

Lajme
Kështu raportuan mediat botërore për dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës

Kështu raportuan mediat botërore për dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Kalo në kategori