LAJMI I FUNDIT:

Kurti: Jam kryeministër edhe i serbëve në Kosovë, nuk mund ta kompensoj Vuçiqin për humbjet e Millosheviqit

Kurti: Jam kryeministër edhe i serbëve në Kosovë, nuk mund ta kompensoj Vuçiqin për humbjet e Millosheviqit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot ka marrë pjesë në Forumin e Sigurisë në Bratisllavë, ku ka folur për të ardhmen e Kosovës dhe situatën aktuale në veri.

Reklama

Kurti është shprehur i gatshëm të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, derisa ka theksuar se takime të nivelit të lartë në kuadër të dialogut duhet të zhvillohen më shpesh, e jo një herë në dy muaj.

Ai ka shtuar se është edhe kryeministër i serbëve, dhe se dëshiron ti mbroj ata.

Kurti në Bratisllavë flet për tensionet në veri, tregon qëndrimin e Kosovës
Lexo po ashtu Kurti në Bratisllavë flet për tensionet në veri, tregon qëndrimin e Kosovës

“Dua t’i mbrojë serbët, unë jam edhe kryeministër i tyre e nuk dua që të tjerët të vuajnë. E di si është të ndihesh jo i përfaqësuar, të ndihesh pa zë. Duam të angazhohem me komunitetin serb për të drejtat e tyre. Unë nuk mund ta kompensojë Vuçiqin për humbjet e regjimit të Millosheviqit. Jam këtu që serbët të shijojnë gjitha të drejtat. Vetëmenaxhimi, korniza e mbrojtjes së minoriteteve, është diçka për të cilën dua të angazhohem kur të implementohet marrëveshja”, ka thekuar Kurti.

Ai ka thënë se situata nuk është e mirë, për shkak të presioneve e shantazheve që po bëhen nga struktura ilegale të organizuara nga Beogradi.

Kryeministri Kurti ka thënë se e sheh të arsyeshme praninë e Policisë në veri përderisa ka banda rrugëve.

Ai ka thënë se do t’i mirëkuptonte po që se protestat do të ishin në kërkim të zgjedhjeve të reja.

Në videon më poshtë keni fjalimin e plotë të Kurtit në Bratisllavë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Lajçak flet sërish për sulmin në veri ku u vra një polic, nuk e cilëson terrorist

Lajçak flet sërish për sulmin në veri ku u vra një polic, nuk e cilëson terrorist

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Pas sulmit terrorist ndaj policisë, situata ishte e qetë gjatë natës në veri

Pas sulmit terrorist ndaj policisë, situata ishte e qetë gjatë natës në veri

Lajme
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Kalo në kategori