Bota edhe një herë pa një paraqitje të shkurtër të trupave që përcillnin në këmbë veturën në të cilën gjendej Kim Jong-un në Singapor.

Por ata janë më shumë se vetëm një pjesë e spektaklit, sepse kur bëhet fjalë për sigurinë e liderit, Koreja e Veriut nuk i lë asgjë fatit.

Kështu së paku vlerëson analisti Michael Madden, përcjell Telegrafi, i cili shpjegon më shumë për këtë “grup misterioz” të burrave.

Kim Jong-un, lideri më i mbrojtur i planetit - siguria e tij është aq e madhe, sa “nuk mund të kalojë as edhe një milingonë”! (Video) Kim Jong-un, lideri më i mbrojtur i planetit - siguria e tij është aq e madhe, sa “nuk mund të kalojë as edhe një milingonë”! (Video)

Në Korenë e Veriut, “përcjellësit” e ngushtë të Kim ndahen në tri linja të ndryshme që e rrethojnë atë. Dhe një version i modifikuar i kësaj ekipe është parë edhe në Singapor.

Kush janë Gurkhas, “trimat më të guximshëm” që do të mbrojnë Trumpin dhe Kimin në Singapor? (Foto/Video) Kush janë Gurkhas, “trimat më të guximshëm” që do të mbrojnë Trumpin dhe Kimin në Singapor? (Foto/Video)

Truprojat që kalojnë pranë limuzinës së Kimit dhe ata që ecin në afërsi të tij janë pjesë e diçkaje që quhet Zyra Qendrore e Partisë # 6, ose zyrtarisht, është e njohur si “Zyra Kryesore e Ndihmësve”.

Ata formojnë vijën e menjëhershme rreth Kim dhe janë zgjedhur nga rekrutët e Ushtrisë Popullore të Koresë që përmbushin detyrimet e tyre kombëtare të shërbimit.

Kriteret për përzgjedhje përfshijnë një kërkesë për lartësi – ata duhet të jenë përafërsisht të njëjtën lartësi si udhëheqësi suprem – dhe nuk duhet të kenë probleme në shikim.

Së fundi, një truproje i nënshtrohet një hetimi rigoroz të prejardhjes së tij, duke shkuar prapa dy breza.

“E shkurtër, brutale dhe e përgjakshme”: Detaje se si do të dukej lufta SHBA-Kore Veriore në rast të dështimit të Samitit Trump-Kim! (Foto) “E shkurtër, brutale dhe e përgjakshme”: Detaje se si do të dukej lufta SHBA-Kore Veriore në rast të dështimit të Samitit Trump-Kim! (Foto)

Shumë personel të Zyrës kryesore të tyre janë të lidhur me familjen Kim, ose me familjet e tjera të elitës së Koresë së Veriut.

Sapo të pranohen të bëhen roje trupore (refuzimi i ofertave të punës as që është një opsion), ata i nënshtrohen një programi intensiv të trajnimit. Ata trajnohen në një mënyrë të ngjashme me Forcat Speciale Operacionale.

Kjo përfshin trajnimin në përdorimin e pistoletës, teknikat e arratisjes dhe një shumëllojshmëri të arteve marciale.

Ata i nënshtrohen gjithashtu edhe sfidave fizike të durimit dhe stërvitjeve fizikisht të rrepta.

Truprojat formojnë një unazë rreth tij me perimetrin mbrojtës që ka një pamje 360-shkallë të të dy njerëzve pranë tij dhe vendndodhjes.

Duke ecur, përpara ose para Kim, janë tre deri në pesë truproja, përfshirë drejtorin e Zyrës kryesore të tyre.

Anash tij janë midis katër deri gjashtë truproja, me dy deri në tre në të djathtë dhe të majtë. Pjesa e pasme përcillet me një shtesë prej katër deri në pesë truproja.

Si një shenjë e pushtetit të tyre në regjim, ata janë disa nga qytetarët e vetëm të Koresë së Veriut që lejohen të mbajnë armë zjarri – zakonisht një pistoletë gjysmë automatike dhe një armë rezervë.

Megjithatë, me gjithë mbajtjen e armëve të zjarrit, mbrojtja kryesore e truprojave të Kim janë aftësitë e tyre të vëzhgimit (të njerëzve pranë udhëheqësit dhe lokaleve), dhe neutralizimin e çdo kërcënimi të perceptuar me duart dhe trupat e tyre.

Donald Trump dhe Kim Jong-un takohen në Singapor më 12 qershor: Pesë arsyet pse ata zgjodhën pikërisht këtë vend aziatik (Foto/Video) Donald Trump dhe Kim Jong-un takohen në Singapor më 12 qershor: Pesë arsyet pse ata zgjodhën pikërisht këtë vend aziatik (Foto/Video)

Truprojat zakonisht janë të veshur në kostume dhe kravata të stilit perëndimor, siç e shohim edhe në Singapor, ose kostumet Zhongshan të zyrtarëve të partisë.

Shoferët e Kimit gjithmonë mbajnë dorashka prej liri ose lëkure për të trajtuar timonin – ata gjithashtu përdorin komunikimet me radio me kufje.

Megjithatë, metodat e tyre të komunikimit primar janë të një lloji të shkollave të vjetra: ata mbajnë distinktivë dhe gjëra në veshjet e tyre për një ngjarje të caktuar për të përcaktuar identifikimin e tyre dhe përdorin një sërë fjalëkalimesh dhe kodesh.

Zyra Kryesore ka rreth 200-300 persona, prej të cilëve më shumë se gjysma janë truproja, dhe pjesa tjetër janë shoferët dhe stafi teknik. Ndërsa disa nga truprojat e udhëheqësit kanë karrierë të gjatë, shumica punojnë vetëm në kapacitet për 10 vjet.

Pijet alkoolike, ushqimi dhe cigaret

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, përveç këtyre, Komanda e Gardës (GC) përbëhet nga linjat e dyta dhe të treta të sigurisë rreth Kim.

Ndërsa “Zyra Kryesore” mbron vetëm Liderin Suprem, GC është kryesisht përgjegjës për sigurimin e mjediseve fizike kudo që ai ndodhet, pavarësisht nëse janë ndërtesat e tij të zyrës, banesat private ose vendet ku ai viziton brenda ose jashtë Koresë së Veriut.

Përveç kësaj, GC përmbush një numër të funksioneve logjistike ose teknike për të mbështetur udhëheqësin në punën e tij.

Personeli i Komandës së Gardës i nënshtrohet një procesi të ngjashëm përzgjedhjeje dhe verifikimi si truprojat e Kim. Në të vërtetë shumica e truprojave dërgohen në departamentin e fundit të Komandës së Gardës.

Kim Jong-un udhëtoi për herë të parë me këtë aeroplan në Kinë - ekspertët dyshojnë nëse ai është i aftë ta dërgojë më larg liderin koreanoverior! (Foto) Kim Jong-un udhëtoi për herë të parë me këtë aeroplan në Kinë - ekspertët dyshojnë nëse ai është i aftë ta dërgojë më larg liderin koreanoverior! (Foto)

Vëzhgimi dhe raportimi i fundit lidhur me vizitën e Kim në Singapor vuri në dukje se tre aeroplanë arritën nga Pheniani. Ndërkaq personeli i Komandës së Gardës ishte në bord në të paktën në dy nga këto aeroplanë.

Këta burra dhe gra janë të përfshirë në një numër të madh misionesh mbështetëse për Kimin. Ata do të veprojnë dhe mbajnë linjat e sigurta telefonike që lideri do të përdorë, si dhe do t’i sigurojë atij çfarëdo kompjuteri që përdor dhe sigurinë në këtë aspekt, nëse kërkohet.

Përveç kësaj, ata kanë çdo pije, ushqime dhe cigare që zoti Kim do të dëshirojë gjatë kohës së tij në Singapor dhe do të inspektojnë çdo ushqim apo pije para se t’i shërbehet atij.

Gjithashtu ka një departament mjekësor ku punojnë mjekët e tij personalë dhe personeli mjekësor, dhe të paktën dy prej këtyre njerëzve janë me të në Singapor.

Vlerësohet se kjo strukturë e sigurisë personale me tre nivele është praktikisht e panjohur për çdo udhëheqës tjetër botëror. /Telegrafi/