LAJMI I FUNDIT:

Kuleba për pezullimin e ndihmës amerikane: Ishte një incident, SHBA-të e dinë se çfarë është në rrezik

Kuleba për pezullimin e ndihmës amerikane: Ishte një incident, SHBA-të e dinë se çfarë është në rrezik

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se beson se pezullimi i ndihmës së SHBA për Ukrainën pasi Kongresi nuk e përfshiu atë në një ligj të përkohshëm, ishte në fakt një incident i izoluar, jo diçka sistematike, raporton CNN.

“Çështja është nëse ajo që ndodhi në Kongresin e SHBA fundjavën e kaluar ishte një incident apo sistematik”, tha Kuleba në margjinat e një takimi me ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, transmeton Telegrafi.

“Mendoj se ishte një incident. Ne kemi diskutime shumë të detajuara me të dyja pjesët e Kongresit, me republikanët dhe demokratët. Ata e morën këtë vendim duke marrë parasysh sfondin, domethënë bllokimin e mundshëm të punës së qeverisë amerikane. Por ne nuk e konsiderojmë se mbështetja e SHBA-së është tronditur, sepse Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kuptojnë se çfarë rreziku është Ukraina. Problemi është shumë më i madh se Ukraina, ka të bëjë me stabilitetin e botës”, shtoi Kuleba.


Ukrainasi shkatërron me mortajë shtëpinë që rusët e përdornin si bazë – publikohen pamjet
Lexo po ashtu Ukrainasi shkatërron me mortajë shtëpinë që rusët e përdornin si bazë – publikohen pamjet

Kujtojmë se Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, nuk përfshiu ndihma prej gjashtë miliardë dollarësh në ligjin e përkohshëm, që duhet të parandalojë një mbyllje të qeverisë amerikane.

Në anën tjetër SHBA është vendi që më së shumti ka ndihmuar Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus në këtë vend, duke i dhuruar miliarda dollarë ndihmë ushtarake. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Azia
Elon Musk mohon raportimet se

Elon Musk mohon raportimet se "do të dhurojë 45 milionë dollarë në muaj për Trumpin"

Amerika
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Kalo në kategori