LAJMI I FUNDIT:

Kuçi: Po punojmë për të zhbllokuar xhirollogaritë e Telekomit

Kuçi: Po punojmë për të zhbllokuar xhirollogaritë e Telekomit

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, tha se xhirollogaritë e Telekomit të Kosovës vazhdojnë të jenë të bllokuar nga kompania Dardafone.net për shkak të borxhit ndaj saj.

Reklama

Kuçi tha se janë në një proces të arritjes së një marrëveshjeje me kompaninë për të bërë amortizimin e borxhit ndaj saj. Megjithatë, ai tha se nuk mund të bëjnë zgjidhje brenda afatit të vendosur nga Sindikata e Punëtorëve të Telekomit.

Këto komente ministri Kuçi i ka bërë në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike.

“Momentalisht janë te bllokuara prej kompanisë Dardafone.net që e ka fituar kontekstin me Telekomin. Llogaritë i kemi të bllokuara. Jemi duke shikuar marrëveshjen për të bërë një plan, gjatë këtij procesi ka ndodhur prapë bllokimi i llogarive. Marrëveshja është kërkuar që të bëhet një plan i amortizimit të këtij borxhi”, tha ai.

Pas bllokimit të xhirollogarive të Telekomit, Hoti: Do të ndërmarrim veprime të shpejta për ta stabilizuar gjendjen
Lexo po ashtu Pas bllokimit të xhirollogarive të Telekomit, Hoti: Do të ndërmarrim veprime të shpejta për ta stabilizuar gjendjen

Sa i përket afatit kohor të Sindikatës, e cila skadon pas 48 orëve, që të bëhet një zgjidhje për çështjen e Telekomit, Kuçi tha se nuk mund të bëhet brenda këtij afati kohor.

“Jam i bindur që nuk mundemi brenda dy ditë siç ka thënë sindikata, por jemi në bisedime. Jemi në proces të marrëveshjes të gjendet një zgjidhje afatgjate. Po mundohemi të bëjmë zgjidhje, por jo brenda dy dite”, u shpreh Kuçi.

Në këtë mbledhje të Komisionit është miratuar në parim edhe ndryshim plotësimi i ligjit për Këshillin Ekonomiko-Social, si dhe Projektligji për Inspektoratin e Punës. /KP/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
Shije e nivelit botëror në Prishtinë me 6 dhe 7 maj – Zgjidhje për çdo Chef

Shije e nivelit botëror në Prishtinë me 6 dhe 7 maj – Zgjidhje për çdo Chef

Frigo Deluxe
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
“Kawa Group” do të punësojë 100 punëtorë

“Kawa Group” do të punësojë 100 punëtorë

Ekonomi
Kalo në kategori