LAJMI I FUNDIT:

Kryetari i Junikut ftesë publike kryeministrit Haradinaj: Ndalo punimet e paligjshme në rrjedhën e lumit Ereniku i vogël

Kryetari i Junikut ftesë publike kryeministrit Haradinaj: Ndalo punimet e paligjshme në rrjedhën e lumit Ereniku i vogël

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, përmes një ftese publike drejtuar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga kreu i ekzekutivit të vendit që të ndalojë punimet në rrjedhën e Lumit Ereniku i Vogël përgjatë Parkut Nacional të Bjeshkëve të Nemuna.

Reklama

Kuçi, i cili njëherësh është edhe kryetar i AAK-së në Junik, në ftesën  publike ka thënë se “po vazhdojnë punimet dhe veprimet e paligjshme përgjatë tërë Parkut Nacional të Bjeshkëve të Nemuna për marrjen e Lumit “Ereniku i Vogël” nga ana e Komunës së Gjakovës, KRU Gjakova dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Kjo ndikon në devijimin e rrjedhës natyrale – historike të këtij lumi!

Letra e plotë publike e kryetarit të Junikut Agron Kuçi, drejtuar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj:

I Nderuar Kryeministër i Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj !

Po vazhdojnë punimet dhe veprimet e paligjshme përgjatë tërë Parkut Nacional të Bjeshkëve të Nemuna për marrjen e Lumit “Ereniku i Vogël” nga ana e Komunës së Gjakovës, KRU Gjakova dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Kjo ndikon në devijimin e rrjedhës natyrale – historike të këtij lumi !

Punimet po vazhdojnë përkundër faktit se  komuna e Junikut dhe qytetarët e saj kanë dorëzuar kërkesën dhe peticionin për shfuqizimin e   vendimeve  lidhur me këtë çështje në zyrën tuaj me datë 26.04.2019.

I nderuar Kryeministër, veprimet që po bëhen   janë të paligjshme dhe në kundërshtim  me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Ligjin Nr.04/L-147 për  Ujërat e Kosovës, Ligjin Nr.04/L-086 për Parkun kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”, Ligjin Nr.03/L-025 për Mbrojtjen e Mjedisit, Ligjin Nr.03/L-233 për Mbrojtjen e Natyrës dhe me Normat, Konventat Ndërkombëtare të Ujërave.

Andaj, mbi këtë bazë, bashkë me shqetësimin legjitim të qytetarëve të komunës sonë, Ju bëjmë Ftesë Publike që si  Kryeministër i vendit dhe Kryetar i Këshillit Ndërministror të Ujërave të Kosovës, të veproni ligjërisht dhe t’i shfuqizoni këto vendime.

Veprimi i juaj bën që Ju, të mos viheni në  anën e qytetarëve të Junikut, Rekës, Lugut dhe as të Kryetarit të Komunës së Gjakovës, z. Ardian Gjinit por në anën e së drejtës, ligjshmërisë dhe interesit të përgjithshëm.

Në pritje të vendimit tuaj, ju përshëndes !

Me respekt, Agron Kuçi – kryetari i komunës së Junikut! /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja

Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja "rrahu" tre policë

Lajme
Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Lajme
Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Lajme
McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

Lajme
Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Lajme
Ngavaci tregon arsyet e shkarkimit të drejtorëve të Qendrës së Studentëve, Inspektoratit të Arsimit dhe Institutit Pedagogjik

Ngavaci tregon arsyet e shkarkimit të drejtorëve të Qendrës së Studentëve, Inspektoratit të Arsimit dhe Institutit Pedagogjik

Lajme
Kalo në kategori