LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri polak, Morawiecki: Nëse Ukraina nuk merr më shumë mbështetje, lufta do të përhapet në Poloni

Kryeministri polak, Morawiecki: Nëse Ukraina nuk merr më shumë mbështetje, lufta do të përhapet në Poloni

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki tha se rënia e raketave në fshatin Przewodow dëshmon se nëse Ukraina nuk merr më shumë mbështetje, lufta do të përhapet në territorin polak, raporton Ukrainska Pravda.

Kryeministri polak i kujtoi publikut se incidenti në Przewodow nuk është situata e parë kritike, duke përmendur si shembull emigrantët që u përpoqën të kalonin kufirin polako-bjellorusi vitin e kaluar.


“Ne nuk i dimë me siguri rrethanat apo arsyet e sakta për incidentin në Przewodow, por ne e dimë shkakun rrënjësor, shkakun kryesor, që është agresioni rus kundër Ukrainës”, theksoi Morawiecki, raporton gov.pl.

Ai shtoi se “sot ka vetëm një mënyrë që Polonia të hyjë në luftë, domethënë t’i kthejë shpinën Ukrainës”, sepse në atë rast Ukraina herët a vonë “do të bëhet e varur në mënyrë kritike nga Rusia”.

“Nëse Ukraina bëhet e varur, ne as nuk do të duhet të bëjmë asgjë për të shkaktuar një luftë – ajo do të vijë tek ne vetë. Putini nuk do të ndalet, Kremlini do të vazhdojë përpara. Të jesh pasiv është vetëvrasje për ne”, tha Morawiecki.

Ai vuri në dukje se Polonia është e përgatitur për incidente si ai në Przewodow dhe se “ka përgjigje” për mundësitë e ndryshme të një lufte hibride që Rusia mund të zhvillojë kundër Polonisë.

Ndryshe, kujtojmë se ditë më parë një raketë që besohet se ishte ruse, ka rënë në fshatin e lartcekur dhe ka vrarë dy persona. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

Botë
Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Bosnja
Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Evropa
Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Botë
Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Botë
Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori