LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Afër stadiumit që mban emrin e legjendës së futbollit kosovar nga sot do të qëndrojë edhe shtatorja e bronztë. Për Fadil Vokrrin u tha se sa herë ia mësynte 16 metërshit, shënohej gol ose penalti.

Reklama

Politikanë, familjarë e bashkë-lojtarë e kanë kujtuar me krenari, duke thënë se i njëjti duhet të shërbejë si shembull për të ardhmen e Kosovës.

Në ditëlindjen e 61-të, Fadil Vokrri u kthye i bronztë pranë stadiumit që po ashtu mban emrin e tij.

Kryeministri Albin Kurti tha se Fadil Vokrri ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për zhvillimin e futbollit të Kosovës. Sipas tij, sot futbolli po përfaqëson shtetin dhe Republikën e Kosovës në mënyrën më të mirë të mundshme.

Kurti: Fadilin e njohin si futbollist të talentuar e të suksesshëm

“Qysh nga 9 qershori i viti 2018 kur ai u nda nga jeta është thënë shumë për Fadil Vokrrin. Dua të flas për legjendën e sportit ashtu siç e njoh dhe e mbaj mend unë, një karrierë brilante në dy forma. Fillimisht Fadilin e njohin si futbollist të talentuar e të suksesshëm, i cili për gjatë viteve të 80-ta preku majat e suksesit në sport. Në atë periudhë Fadili ishte krenaria e gjithë Kosovës. Atëherë kur në Kosovë, në çdo fushë tjetër gjërat ishin shumë të vështira, Fadili u shpall futbollisti më i mirë në ish-Jugosllavi. E kam thënë edhe më herët dhe do e them sa herë flitet për Fadilin, kur e merrte topin afër 16 metërshit, i gjithë stadiumi ishte në këmbë. E kur shënonte të gjithë ishin në ajër”, ka thënë Kurti.

Më tej, ai tha se Vokrri arrinte të shënonte gol edhe për klube të mëdha e të famshme të asaj kohe. Megjithatë, potencoi se ishte përballur me vështirësi të mëdha nga sistemi i regjimit të asaj kohe.

Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

“Edhe kjo shtatore këtu është ai momenti kur Fadil Vokrri e merr topin para vijës së 16 metërshit me shikimin te këmbët e lojtarëve kundërshtarë që do i driblojë dhe me shumë gjasa sa herë që ia mësynte e hynte në 16 metërsh bëhej ose gol, ose penalti… Shtatorja e Fadil Vokrrit shënon jo vetëm veprimtarinë e tij por edhe sfidat e sakrificat që sporti kosovar ka kaluar për të qenë sot këtu”, ka shtuar Kurti. /KP/ 

Në trend Sport

Më shumë
Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Kalo në kategori