LAJMI I FUNDIT:

Kryeministrja e ardhshme italiane godet Berlusconin: Qeveria e re do të ndjekë politikën e Evropës dhe NATO-s

Kryeministrja e ardhshme italiane godet Berlusconin: Qeveria e re do të ndjekë politikën e Evropës dhe NATO-s

Giorgia Meloni, e cila duhet të bëhet kryeministrja e ardhshme italiane, ka goditur partnerët e saj të djathtë, duke thënë se qeveria e saj e re do të mbështesë plotësisht NATO-n dhe do të jetë pjesë e Evropës.

Reklama

“Italia me ne në qeveri nuk do të jetë kurrë një hallkë e dobët në Perëndim”, tha Meloni, duke shtuar se çdo parti që nuk pajtohet me atë deklaratë nuk do të bashkohet me administratën e saj.

Deklarata e saj pa kompromis pasoi publikimin e një regjistrimi në të cilin bashkëpunëtori i saj konservator, Silvio Berlusconi dëgjohej në audio-regjistrim duke akuzuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky për nxitjen e një lufte mujore me Rusinë, raporton swissinfo.

Berlusconi (86) është një mik i vjetër i presidentit rus, Vladimir Putinit dhe komentet e tij pasojnë një sërë deklaratash në muajt e fundit në të cilat ai mbështeti qëndrimin e Moskës për pushtimin e Ukrainës, ndërsa kritikoi reagimin e Perëndimit.

Meloni, të cilit mund t’i kërkohet të formojë një qeveri që në fillim të kësaj fundjave, ka premtuar vazhdimisht se do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe sanksionet perëndimore kundër Rusisë.

“Unë kam qenë, jam dhe do të jem gjithmonë e qartë për një gjë. Kam në plan ta udhëheq qeverinë me një politikë të jashtme të qartë dhe të paqartë”, tha ajo. “Kushdo që nuk pajtohet me këtë politikë themelore nuk mund të jetë pjesë e qeverisë”, shtoi ajo. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Kalo në kategori