LAJMI I FUNDIT:

Kroacia kërkon dizajn të ri për monedhën ‘një-euroshe’ pas polemikave për plagjiaturë

Kroacia kërkon dizajn të ri për monedhën ‘një-euroshe’ pas polemikave për plagjiaturë

Banka Kombëtare e Kroacisë shpalli tender të ri për modelin e monedhës një euro të vendit, pasi një skandal plagjiature çoi në tërheqjen e tenderit të mëparshëm.

Reklama

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, Kroacia po përgatitet të adoptojë monedhën euro në vitin 2023 dhe javën e kaluar zbuloi fituesit e një konkursi, dizajnët e të cilit ishin vendosur të paraqiten në monedhat e reja të vendit ballkanik.

Debati u përqendrua rreth një logoje që shfaq një kunadë që qëndronte në një degë që ishte jashtëzakonisht e ngjashme me një foto të bërë nga fotografi britanik Iain H Leach, duke tërhequr akuza për plagjiaturë.

Pas zhurmës, fituesi i konkursit tërhoqi dizajnin e tij të propozuar të hënën, duke përmendur një “atmosferë të pakëndshme të krijuar në media dhe në rrjetet sociale”.

Disa orë më vonë, banka kombëtare e Kroacisë tha se do të lëshonte një thirrje të re për dizajne të reja në ditët në vijim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Botë
Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Evropa
Kalo në kategori