LAJMI I FUNDIT:

Kreu i diplomacisë ukrainase: Shpresojë që Orban t’i ketë pastruar të paktën duart pas shtrëngimit të duarve me Putinin

Kreu i diplomacisë ukrainase: Shpresojë që Orban t’i ketë pastruar të paktën duart pas shtrëngimit të duarve me Putinin

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka komentuar takimin e kryeministrit hungarez Viktor Orban me presidentin rus Vladimir Putin në Kinë, ku gjatë këtij takimi Orban e cilësoi agresionin rus “operacion ushtarak”.

Kuleba këto komente i bëri në një intervistë dhënë për France24, transmeton Telegrafi.

“Shpresoj që ai (Orban) të paktën i ka pastruar dhe dezinfektuar duart pas shtrëngimit të duarve me Putinint”, ka thënë Kuleba.


Ukrainasit hedhin në erë sistemin raketor rus TOS-1, nga goditja e fuqishme gjithçka përreth shkundet
Lexo po ashtu Ukrainasit hedhin në erë sistemin raketor rus TOS-1, nga goditja e fuqishme gjithçka përreth shkundet

Putin dhe Orban u takuan në Kinë më 17 tetor. Ishte takimi i parë i Putinit me ndonjë lider të vendeve të BE-së në më shumë se një vit, dhe i pari takim me liderin e një shteti anëtar të NATO-s nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Në prill të vitit të kaluar për vizitë në Moskë shkoi Karl Nehammer, kancelari austriak, që nuk është anëtar i NATO-s.

E për shkak të bisedimeve të Putinit me Orbanin, ambasadorët e NATO-s në Budapest kanë mbajtur takim nga brenga e afrimit të aleatit të NATO-s, Hungarisë me Rusinë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

Serbia
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Botë
Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Amerika
Kalo në kategori