LAJMI I FUNDIT:

Kovaçevski: Ndryshimet kushtetuese janë vendim për anëtarësimin e RMV-së në BE

Kovaçevski: Ndryshimet kushtetuese janë vendim për anëtarësimin e RMV-së në BE

“Procesi i ndryshimeve kushtetuese është një proces i strukturuar. Propozues i ndryshimeve do të jetë Qeveria dhe për këtë arsye është krijuar një grup pune në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë, ku përfshihen ekspertë të së drejtës kushtetuese, nga komuniteti akademik, ekspertë që kanë përvojë të gjerë praktike në të drejtën kushtetuese, si p.sh. kryetar i Gjykatës Kushtetuese, ish-gjyqtarë kushtetues, profesorë në fushën e të drejtave kushtetuese dhe të të drejtave të përafërta, si dhe përfaqësues të partive politike”.

Reklama

Këtë e tha kryeministri Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për TV Sitel. Ai deklaroi se opozita, si në shumë raste dhe procese të tjera, vendosi të mos marrë pjesë në grupin e punës për ndryshimet kushtetuese.

“Megjithatë, mbetet gjithmonë e hapur për sugjerimet e tyre, për përfshirjen e përfaqësuesve të tyre, duke pasur parasysh se ky proces nuk është proces i një personi, nuk është proces i një partie politike, nuk është proces i një qeverie, por është proces i gjithë shtetit sepse ne kemi përgjegjësi para qytetarëve, të gjitha partive politike që të sigurojmë të ardhme evropiane për qytetarët”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Kryeministri Kovaçevski theksoi se procesi i ndryshimeve kushtetuese është një nga vendimet që do të duhet të marrim deri në anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian.

Kryeministri Kovaçevski vlerësoi se politikanët duhet të marrin vendime që sigurojnë të ardhme më të mirë për gjeneratat e tanishme dhe të ardhshme./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Lajme
Reagon Kurti pas sulmit terrorist para Parlamentit turk: Shërim të shpejtë policëve të lënduar

Reagon Kurti pas sulmit terrorist para Parlamentit turk: Shërim të shpejtë policëve të lënduar

Lajme
Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Lajme
​Mirëpritet propozimi i Osmanit që për Asociacionin të diskutohet me ShBA-në

​Mirëpritet propozimi i Osmanit që për Asociacionin të diskutohet me ShBA-në

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Lajme
Kalo në kategori