Kosovë – Suedi, prapaskenat e ndeshjes: Nervozizmi i Kolollit me bashkëlojtarin, dy futbollistë të Kosovës nuk e pritën fundin dhe u larguan si dhe dueli interesant mes më të gjatit dhe më të shkurtit

Kosova ka pësuar humbje nga Suedia me rezultat 0-3, në një ndeshje që suedezët edominuan nga fillimi deri në fundin e saj.

Një ndeshje që pritej paraqitje më e mirë nga Dardanët, por gabimet na kushtuan me tre gola të pësuar që mbetëm edhe pa pikë nga kjo ndeshje.

Si gjithmonë, redaksia e Sportit në Telegrafi.com nxjerr prapaskenat nga ndeshjet e Kosovës.

Shumë gjëra interesante që nuk u panë në transmetim të drejtpërdrejtë ndodhën edhe në fushën e stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë.

Dardanët nderuan tifozin e ndjerë Berat Rexha

Një baner gjigant ishte vendosur prapa golave në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ nga tifozët e Kosovës, Dardanët. Tifozëria e zjarrtë kosovare kujtuan tifozin tanimë të ndjerë Berat Rexha, që jetonte në Skoci dhe kishte ndërruar jetë në fillim të muajit mars të këtij viti.

Valon Berisha nuk e mori mundin të vijë në stadium për Kosovën

Valon Berisha e ka humbur ndeshjen mes Kosovës dhe Suedisë për shkak të një lëndimi të pësuar. Gjithsesi mesfushori kosovar nuk mori mundin që të vijë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ për t’i përkrahur nga afër bashkëlojtarët në një ndeshje të rëndësishme dhe qëndroi në hotel për ta parë takimin nga televizioni. Të drejtë loje nuk kishte as Ibrahim Dresevic, por për dallim nga Berisha, qendërmbrojtësi ishte i pranishëm në shkallët e stadiumit për t’i përkrahur nga afër bashkëlojtarët.

Hadergjonaj i reagon gjyqtarit për ndëshkimin e Muriqit: Ishte ndërhyrja e njëjtë

Vedat Muriqi u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e gjashtë, pasi e goditi me brryl mbrojtësin Helander. Por reagimi i Hadergjonajt ndaj gjyqtarit ishte se ai gaboi pasi vetëm dy minuta më parë qendërmbrojtësi suedez bëri një ndërhyrje të njëjtë ndaj Muriqit dhe gjyqtari nuk e ndëshkoi.

Dueli i më të gjatit në fushë me më të shkurtërin, i takoi Halimit

Njëri nga momentet më interesante në ndeshje ishte në minutën e 11-të të sfidës, kur Besar Halimi si më i shkurtëri në fushë ishte përballë Zlatan Ibrahimovicit që ishte më i gjati. Halimi është 1,69 derisa Zlatan Ibrahimovic 1,95 centimetra i gjatë. Gjithsesi Halimi e fitoi duelin, por që gjyqtarët gabimisht i dhanë rivënien anësore Suedisë e cila pastaj shënoi gol në aksionin vijues. Gjithsesi dyshja patën edhe disa duele që shkaktonte të qeshura pasi dukej interesant një duel i tillë mes më të gjatit dhe më të shkurtit.

Ndëshkimi i Hadergjonajt me të verdhë, protestoi për rivënie anësore

Florent Hadergjonaj është ndëshkuar me karton të verdhë menjëherë pasi Suedia shënoi golin e parë. Mbrojtësi anësor protestoi ashpër te gjyqtari së bashku me Halimin e Vojvodën për një rivënie anësore që gjyqtarët ia dhanë gabimisht Suedisë pas duelit të fituar të Besarit ndaj Zlatan Ibrahimovicit. Gjithsesi gjyqtari nuk ndryshoi mendje dhe vetëm sa ndëshkoi Hadergjonajn me të verdhë për shkak të protestave.

Të gjithë në këmbë për golin e dytë, por Isak nuk ia doli të shënonte në portën e zbrazët

Ishte minuta e 17-të e ndeshjes kur Aleksander Isak pati një rast të artë për ta dyfishuar epërsinë e suedezëve. Sulmuesi shtatlartë kaloi edhe portierin Samir Ujkani, por që në fund gjuajti mbi portë. Gjithsesi të gjithë pjestarët e federatës suedeze u ngritën në këmbë për ta festuar golin, por u ulën të dëshpëruar pas gabimi të Isak.

Kololli i nervozuar tej mase me Alitin: Gjuje këtu topin

Një moment aspak i mirë ishte në minutën e 54-të të ndeshjes me protagonist dy futbollistët tanë që luajnë te Zurichu, Benjamin Kololli e Fidan Aliti. Mbrojtësi qendror bëri një pasim të gabuar, derisa Kolollin e tradhtuan nervat dhe i nervozuar i bërtiti Alitit. Gjithsesi ishte kapiteni Samir Ujkani që i kërkoi dy futbollistëve të qetësohen dhe të vazhdojnë ndeshjen.

Forsberg nuk mund të ndalej, u rrëzua prapa reklamave

Emil Forsberg ishte njëri nga më të mirët te Suedia natën e mbrëmshme. Mesfushori ofensivë i RB Leipzig në minutën e 68-të deportoi bukur në zonë, por në vrapim e siper nuk mund të ndalej dhe u rrëzua prapa reklamave. Gjitsesi suedezi u ngrit shpejt dhe vazhdoi lojën pasi shpëtoi pa një lëndim të rëndë.

Të pakënaqurit e Kosovës nuk e presin fundin, shkojnë në zhveshtore duke treguar mosrespekt për shokët e skuadrës

Edon Zhegrova dhe Atdhe Nuhiu ishin dy futbollistët e pakënaqur që nuk luajtën në këtë sfidë. Zhegrova kishte dalë në nxehje që nga fillimi i pjesës së dytë, por në minutën e 77-të u rikthye në tribinë mori fanellën dhe shkoi në zhveshtore duke mos pritur fundin. Vetëm disa minuta më vonë njëjtë veproi edhe Atdhe Nuhiu. Edhe sulmuesi shtatlartë tregoi mungesë respekti për shokët e Përfaqësueses duke mos e pritur fundin dhe shkoi në zhveshtore. Gjithsesi shpresojmë që trajneri Bernard Challandes të tregojë dorën e hekurt me dy futbollistët për shkak se nuk respektuan shokët për t’i parë deri në fund të ndeshjes.

Kryeministri i pranishëm në tribuna

Në stadium i pranishëm për ta parë ndeshjen ishte edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Ai shoqërohej nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku si dhe nga kryetari i FFK-së, Agim Ademi. Kurti kësaj radhe nuk i solli fat Kosovës pasi Dardanët u mposhtën 0-3 nga Suedia.

Vojvoda ndërroi fanellën me Ibrahimovicin

Pas përfundimit të ndeshjes Mërgim Vojvoda arriti ta ndërroj fanellën me top sulmuesin suedez, Zlatan Ibrahimovic. Mbrojtësi i Kosovës e priti anëtarin e AC Milan deri sa e përfundoi intervistën dhe shkëmbyen fanellat.

/Telegrafi/

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Në fushë, zhveshtore dhe rrugë – pamje nga festa madhështore e Scudettos së 20-të të Interit

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

Nga xhirimi i ngadalësuar, duket se shuhen dilemat se a ishte gol apo jo gjuajtja e Yamal