Kosova U19 barazon me Sllovakinë U19 në ndeshjen e parë kualifikuese

Kosova U19 e ka nisur me barazim turneun kualifikues të Grupit 7 për Kampionatin Evropian 2024 që po zhvillohet në Maltë.

Dardanët kanë barazuar me Sllovakinë, me rezultat 1-1. Pjesa e parë ndonëse ishte deri diku e nivelizuar u mbyll me epërsinë e sllovakëve, 1-0. Ishte mesfushori Tadeas Hajovsky, i cili në minutën e 22-të zhbllokoi shifrat e ndeshjes.

Në këtë pjesë Dardanët me gjithë përpjekjet nuk arritën të ndryshojnë shifrat.

Pjesa e dytë ishte krejt ndryshe ngase djelmoshat e drejtuar nga Adil Maliqi e nisën lojën me aksione të furishme drejt portës sllovake dhe kështu në minutën e 48-të përfituan penallti, pasi Elvir Gashjani u pengua brenda zonës. E nga pika e bardhë i saktë u tregua Eliot Bujupi, duke barazuar shifrat 1-1.

Në vazhdim sllovakët krijuan disa raste, por edhe Dardanët patë raste shënimi. Në kohën shtesë 90+5, Igball Jashari pati mundësi shumë të mirë, por golin ia mohoi shtylla pingule dhe kësisoj ndeshja u mbyll baras.

Dardanët U19, të shtunën, në orën 11:00, ballafaqohen me Ukrainën, e cila sot e mposhti Maltën me rezultat 3:1.

Përzgjedhësi Adil Maliqi pas ndeshjes u shpreh: “Ashtu si e kishim paraparë ishte kjo një ndeshje e fortë me një kundërshtarë të fortë. Nuk mund të jemi të kënaqur me lojë në pjesën e parë, por në pjesën e dytë djemtë treguan karakter dhe barazuan madje me pak fat mund edhe të fitonim. I përgëzoj futbollistët për lojë dhe angazhim. Duhet të punojmë shumë për ndeshjen e radhës”.

Kosova – Sllovakia 1:1 (0:1)

Shënues: Bujupi (48’ p) për Kosovën – Hajovsky (22’) për Sllovakinë.

Kosova: Qela, Ibrahimi (Kodra), Sylaj, Zeqiraj, Salihu (Dobruna), Gerbovci (Rama), Milaj (Gashi), Lokaj, Gashijan, Bujupi e Talla (Jashari).

Sllovakia: Biodzogoh, Miellke, Svoboda, Oravec, Marek, Marko (Zahradnk), Hajovsky, Rehush, Marcelli e Mikula (Marko).

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

"Keni merituar një lamtumirë ndryshe, trajner fitimtar" - ylli i Juventusit del në krah të Allegrit

Tension, shtyrje dhe ofendime pas matjeve zyrtare mes Fury dhe Usyk

"West Ham nuk luan që ta bëjë Arsenalin kampion" - Moyes flet për ndeshjen me Man Cityn dhe objektivin e skuadrës së tij