LAJMI I FUNDIT:

Koordinatori i DASH për Anti-korrupsion: Ramiz Merko është përfshirë në afera të mëdha korruptive

Koordinatori i DASH për Anti-korrupsion: Ramiz Merko është përfshirë në afera të mëdha korruptive

Koordinatori i Departamentit Amerikan të Shtetit për Antikorrupsionin, Richarh Nephew, në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ka folur në lidhje me përcaktimin e kryetarit të Strugës Ramiz Merko, për “non grata” nga Shtetet e Bashkuara.

Ai tha se ky vendim është marrë pasi sekretari i shtetit ka pasur informacione të besuesme, që sugjeronin se Merko është përfshirë në afera të mëdha korruptive.

“Vendimi u mor sepse sekretari i shtetit kishte informacione të besueshme që sugjeronin se zotëri Merko ishte i përfshirë në korrupsion madhor. Dhe kështu sipas ligjeve, kur sekretari arrin në përfundim, përcaktimi i dikujt është ligjërisht i detyrueshëm, siç ndodhi sot. Informacionet që u publikuan si pjesë e njoftimit për shtyp, tregojnë se bëhet fjalë për përvetësim fondesh dhe ndërhyrje në procese gjyqësore. Ky është informacioni që mund të bëjmë publik për këtë rast”.

Departamenti Amerikan i Shtetit shpall “non grata” kryetarin e Komunës së Strugës, Ramiz Merko
Lexo po ashtu Departamenti Amerikan i Shtetit shpall “non grata” kryetarin e Komunës së Strugës, Ramiz Merko

“Shpresoj që ky vendim do të ndihmojë Qeverinë e RMV-së përpjekjet e saj për të vazhduar të luftojë korrupsionin. Një nga qëllimet kryesore të këtyre përcaktimeve është për të treguar mbështetjen tonë për luftimin e korrupsionit. Ne mendojmë se ndihmojmë mbështetjen e zbatimit të ligjeve”, tha Nephew.

I pyetur nëse vendimet e DASH ndikohen nga ajo nëse personat janë në pushtet ose janë ish-zyrtarë, ai tha se kjo nuk ka aspak rëndësi.

“Kjo ka të bëjë me pikëpamjet ligjore, ligji thotë se kur sekretari ka informacione ai është i detyruar të zbatojë sanksione. Nëse dikush është zyrtar ose ish-zyrtar, kjo nuk ka rëndësi në atë që na detyron ligji të bëjmë”, tha Nephew.

Ndryshe, sot DASH e shpalli të padëshiruar kryetarin e Komunës së Strugës, Ramiz Merko, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion madhor./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
“Është goditur se është ulë pa i thënë ulu”, ish-hetuesi i Policisë komenton videon ku Radoiçiqi grushton një person

“Është goditur se është ulë pa i thënë ulu”, ish-hetuesi i Policisë komenton videon ku Radoiçiqi grushton një person

Siguri
Çka deklaroi para gjykatës gruaja që e goditi për vdekje 26-vjeçarin në Prishtinë

Çka deklaroi para gjykatës gruaja që e goditi për vdekje 26-vjeçarin në Prishtinë

Drejtësi
Rasti “Veteranët”, dëshmitari thotë se bukëpjekësit pranë shtabeve të UÇK-së janë konsideruar si veteranë luftëtarë

Rasti “Veteranët”, dëshmitari thotë se bukëpjekësit pranë shtabeve të UÇK-së janë konsideruar si veteranë luftëtarë

Drejtësi
Sarrazin: Kemi kërkuar sanksionimin e Radojçiqit, s’kemi kuorumin e duhur në Këshillin e BE-së

Sarrazin: Kemi kërkuar sanksionimin e Radojçiqit, s’kemi kuorumin e duhur në Këshillin e BE-së

Lajme
Publikohet deklarata e përbashkët e Samitit për Ukrainën në Tiranë - dënohet agresioni rus

Publikohet deklarata e përbashkët e Samitit për Ukrainën në Tiranë - dënohet agresioni rus

Lajme
Dalin pamjet kur Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

Dalin pamjet kur Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

Lajme
Kalo në kategori