LAJMI I FUNDIT:

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Një marrëveshje e supozuar armësh e parë nga Sky News ofron provat e para të forta se Irani i ka shitur municion Rusisë për luftën e saj në Ukrainë, ka pohuar një burim.

Reklama

Kontrata e 14 shtatorit të vitit të kaluar i referohet dorëzimit të predhave dhe raketave të artilerisë dhe tankeve, me vlerë pak më shumë se një milion dollarë, transmeton Telegrafi.

Është një dokument 16 faqesh, por një kontratë e lidhur me pesë faqe është publikuar që ka të bëjë me dorëzimin e tytave të tankeve T-72 dhe obuseve dhe granatave.

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit
Lexo po ashtu Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Kjo marrëveshje ishte me vlerë rreth 740,000 dollarë. Sky News nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumenteve. Megjithatë, burimi i sigurisë beson se është autentike.

“Kjo është një kontratë midis iranianëve dhe rusëve në lidhje me municionet… Ne besojmë se është 100% autentike”, tha ai.

Kievi dhe Londra kanë thënë se planifikojnë të hetojnë autenticitetin e materialit dhe do të ndërmarrin veprime nëse zbulohet se është i besueshëm.

Tashmë janë vendosur sanksione për shkak të dronëve iranianë

“Ne dyshonim se diçka e tillë po ndodhte. Sapo ta kontrollojmë siç duhet, do të jemi në gjendje të veprojmë në përputhje me rrethanat”, tha Vadim Pristaiko, ambasador i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar.

Ministri i Jashtëm britanik James Cleverly kujtoi se ata tashmë kishin vendosur sanksione ndaj Teheranit pasi regjimi furnizoi Rusinë me dronë.

“Aty ku kemi prova se Irani ka ofruar mbështetje ushtarake për Rusinë në përpjekjen e Rusisë për të pushtuar Ukrainën, ne kemi ndërmarrë veprime dhe, natyrisht, do të bëjmë gjithmonë të njëjtën gjë”, tha ai.

Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska
Lexo po ashtu Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Një burim i informuar pohon se marrëveshja e supozuar e armëve është dëshmi se ajo mbështetje shtrihet në municione dhe pajisje të tjera ushtarake.

Lufta në Ukrainë po shteron furnizimet me municion nga të dyja palët, kështu që Rusia është përpjekur të rrisë prodhimin brenda industrisë së saj të mbrojtjes.

Megjithatë, Moska është e detyruar të kërkojë ndihmë nga vendet mike. Më herët ishte shkruar tashmë për faktin se Irani dërgoi sasi të mëdha plumbash dhe municionesh në Rusi nëpërmjet anijeve të mallrave në Detin Kaspik në janar.

Kontrata e shkruar në anglisht

Edhe pse nuk ishte e mundur të verifikohej vërtetësia e kontratës, Sky News ua tregoi dosjen një numri ekspertësh. Ata thanë se përmbajtja ishte “e besueshme” dhe data – 14 shtator 2022 – përputhej me një raport të veçantë të këtij lloji të transaksionit që pretendohej se po ndodhte.

Kontrata fillon me fjalët: “Në emër të Allahut”. Ai u përfundua midis Ministrisë së Mbrojtjes dhe Logjistikës së Forcave të Armatosura të Iranit dhe kompanisë ushtarake shtetërore ruse, JSC Rosoboronexport.

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit
Lexo po ashtu Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Dokumenti është i ndarë në seksione, secili me një artikull të numëruar, si çdo kontratë normale. Detajet kryesore si pagesa janë të listuara.

Ishte shkruar në anglisht, gjë që është e zakonshme për kontratat që Irani bën me vendet e tjera, tha burimi i sigurisë. Përmban një numër gabimesh drejtshkrimore. Në nenin e pestë të kontratës thuhet se municioni duhet të dorëzohet brenda 10 ditëve pune pas pagesës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori