LAJMI I FUNDIT:

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Mercenarët e Wagner pretendojnë se kanë kapur një nënkolonel të ushtrisë ruse, i cili i urdhëroi ata të granatonin pozicionet e tyre.

Reklama

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner, pretendojnë se kanë kapur një nënkonlonel të ushtrisë ruse, i cili sipas tyre urdhëroi të granatoheshin pozicionet e tyre luftarake si dhe vendosi mina në rrugët që qonin drejt pozicioneve të tyre.

Madje kreu i këtij grupi famëkeq, Yevgeny Prigozhin publikoi një video, me të cilën pretendohej se shfaqte luftëtarët e tij duke larguar minat që ishin vendosur nga ushtria ruse, dhe kishin për qëllim të hedhin në erë pjesëtarët e grupit të tij mercenar, transmeton Telegrafi.

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët
Lexo po ashtu Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Prigozhin këmbëngulë dhe personeli ushtarak me urdhër të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, kishte mbushur fushat me mina, e ato fusha përdoreshin si kanal për qarkullimin e luftëtarët të Wagnerit.

Me këtë ai thotë se donin t’i hidhnin në erë mercenarët e tij, që kryesisht janë ish-të burgosur për vepra nga më të rëndat si përdhunimi, vrasja e deri te kanibalizmi.

Deri më tani nuk dihen se cilat janë kushtet për lirimin e tij, por një gjë është e sigurt që Prigozhin nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, ka kritikuar vazhdimisht eprorët e lartë ushtarakë të ushtrisë ruse e në veçanti ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu, për të cilin thotë se nuk i ka dërguar municion e armë pjesëtarëve të tij.

Shefi i Wagnerit shkoi tutje, duke theksuar se mos dërgimi i armëve dhe municioneve për luftëtarët e tij, vetëm sa ka dobësuar pozicionet e tyre luftarake në qytetin e Bakhmutit në lindje të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori