LAJMI I FUNDIT:

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave – Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t’ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave – Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t’ia vras mercenarët

Kreu i mercenarëve rus, Wagner”, Yevgeny Prigozhin publikoi një raport dhe një video teksa shihen të besuarit e tij duke çminuar minat. Sipas raportit, minat u vendosën nga trupat e rregullta ruse për të hedhur në erë autokolonat e Wangerit.

Reklama

“Njoftoj se më datë 17.05.2023, kemi marrë informacion nga punonjësit tanë se grupe të Ministrisë së Mbrojtjes janë parë në zonën e vendbanimeve Opytnoye dhe Ozarianovka, duke minuar rrugët në zonën e pasme të njësive të PMC “Wagner”, shkruan në njoftim.

“Atë ditë, një grup xhenierësh shkuan në një zbulim inxhinierik të seksionit të caktuar të rrugëve. Ne gjetëm mina tokësore në formën e sasive të mëdha të eksplozivit, minave antitank dhe predhave artilerie, të vendosura në versionin e drejtuar dhe të vendosura në pozicionet e Ministrisë së Mbrojtjes. Pas një kontrolli paraprak në kantieret e minave, grupet filluan të pastrojnë rrugët, por u detyruan të ndërpresin punën pasi në afërsi të fshatit Semigorje, mbi to janë hapur zjarr me armë të lehta nga pozicionet e Ministrisë së Mbrojtjes”, deklaroi ai.

Si rezultat, një automjet i shërbimit Ural u shkatërrua nga një goditje direkte në motor, personeli nuk u lëndua.

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk
Lexo po ashtu Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

“Ata ishin ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. I moshuari i këtij grupi ishte një oficer i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, nënkoloneli, komandant i Brigadës së 72-të të Pavarur të Pushkës me Motor të Pushkave, i cili ishte në gjendje të dehur nga alkooli”, thuhet në një raport që është publikuar në kanalin telegram të Prigozhin.

Ndryshe, Prigozhin ka kohë që po e akuzon ministinë e Mbrojtjes ruse pëe sabotazh dhe mos furnizim me armë të Wagnerit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori