LAJMI I FUNDIT:

​Komunat e LVV-së kundër Asociacionit që ngriti padi ndaj MAShTI-t e MSh-së

​Komunat e LVV-së kundër Asociacionit që ngriti padi ndaj MAShTI-t e MSh-së

Katër kryetarët e komunave që udhëhiqen nga Lëvizja Vetëvendosje në një konferencë për media kanë bërë të ditur se nuk janë palë e padisë që Asociacioni i Komunave të Kosovës ka ngritur kundër Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit si dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Reklama

Sipas tyre Asociacioni i Komunave të Kosovës është bërë vegël politike antiqeveritare.

Në këtë konferencë morën pjesë kryetari i komunës së Podujevës ku edhe u mbajt ky deklarim publik, Shpejtim Bulliqi, kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, ai i Shtimes, Qemajl Aliu dhe kryetari i komunës së Kamenicës, Kadri Rrahimaj.

Kryetari i komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi tha se kjo padi nuk është bërë në kohë dhe as karshi adresave të duhura.

Asociacioni i komunave paditë MAShTI-n dhe MSh-në, nuk i bashkohen komunat e udhëhequra nga LVV-ja
Lexo po ashtu Asociacioni i komunave paditë MAShTI-n dhe MSh-në, nuk i bashkohen komunat e udhëhequra nga LVV-ja

Sipas tij, padia do të duhej të ngritej ndaj atyre që e kanë nënshkruar kontratën, qeveritë e kaluara.

“Ne si kryetar komunash nuk jemi palë në këtë padi sepse mendojmë se kjo padi do të kishte kuptimin po të bëhej në kohën e duhur dhe në adresat e duhura, që do të duhej të ishte drejtuar ndaj atyre ministrave që kanë nënshkruar dhe asnjëherë nuk kanë ndjekur rrugën ligjore për zbatimin e kësaj kontrate kolektive. Andaj mendojmë që inicimi i kësaj padie nga ana e Asociacionit të Komunave të Kosovës edhe njëherë dëshmon se ky Asociacion fatkeqësisht është kthyer në një vegël politike antiqeveritare dhe larg misionit të saj që ta përmbush qëllimin komunave dhe qytetarëve.

Ne si kryetar të komunave jemi shumë të interesuar që të gjendet zgjidhja e këtij problemi të kamotshme i cili prek drejtpërdrejtë punëtorët e sektorit publik, por jo të keqpërdorët nga një Asociacion politik që shtynë përpara agjenda ditore politike antiqeveritare dhe të cilat nuk e kanë fare fokus zgjidhjen e këtij problemi”, tha ai.

I pari i Podujevës u shpreh se vazhdimisht i kanë shprehur pakënaqësitë që kanë karshi Asociacionit të Komunave të Kosovës lidhur me menaxhimin dhe mospunën e këtij Asociacioni.

Bulliqi tha se nuk është qeveria Kurti ajo e cila i ka nënshkruar këto kontrata kolektive, prandaj konsiderojmë se AKK nuk po mbron interesin e komunave por politikat ditore.

“Në kohën e nënshkrimit të këtyre kontratave në Asociacionin kanë qenë po këta njerëz që menaxhojnë dhe udhëheqin me ta dhe ju e dini shumë mirë që asnjëherë nuk e kanë ngritur zërin për me mund me zgjidh këtë problem. Prandaj, ne si kryetar komunash mendojmë se krejt kjo çka është duke u bërë nga ana e këtij Asociacioni me qëllim që të krijohet edhe më të për pakënaqësi lidhur me mos zbatimin e kontratës kolektive.

Gjithsesi jemi duke punuar shumë në bashkëpunim edhe me qeverinë që ky problem i kamotshëm të zgjidhet për të gjithë shërbyesit civil të Kosovës… ne edhe më herët kemi vërejtur që ky Asociacion më nuk e ka interesin e komunave për ta mbrojtur por e ka interesin e politikës ditore që të përmbush agjendat që ia ka vënë vetit përpara”, u shpreh kryetari i Podujevës.

Bulliqi u shpreh se jo vetëm si komuna që udhëhiqen nga LVV, por pak a shumë në të gjitha komunat janë duke u realizuar këto kërkesa të sektorit publik. Sipas tij, duhet të ketë një zgjidhje por jo politike.

“Sigurisht që si komuna jemi të dëmtuara sepse një sasi e madhe e buxhetit tonë është kah shkon përmes proceseve të ndryshme gjyqësore dhe sigurisht që jo vetëm ne si komuna por pak a shumë në të gjitha komunat janë duke u realizuar këto kërkesa të sektorit publik. Unë besoj që kjo duhet të ketë një zgjidhje por zgjidhja nuk duhet të jetë politike, çfarë po pretendohet ta bëjnë sepse edhe AKK e di që kjo kontratë është nënshkruar pa bazë ligjore sepse ministritë përkatëse nuk kanë ndjekur bazën ligjore për ta vënë në funksion dhe në shërbim të punëtorëve publik”, tha ai.

Lidhur me deklarimin e ish kryeministrit, Avdullah Hoti se projekte po përfitojnë vetëm komunat që udhëhiqen nga Lëvizja Vetëvendosje, Bulliqi tha se kjo nuk qëndron dhe se Qeveria Kurti po mbështet të gjitha komunat pavarësisht orientimit politik.

“Diçka e tillë nuk qëndron sigurisht që zoti Hoti ka vepruar në këtë mënyrë në punën e qeverisjes së tij sipas të gjitha gjasave dhe tash mbetet në mendjen e tyre qe diçka e tillë po ndodh për arsye se qeveria Kurti është duke i trajtuar barabarësish të gjitha komunat pavarësisht orientimit politik”, u shpreh ai.

E paraditen e sotme 26 komuna të Kosovës të udhëhequra nga Asociacioni i Komunave të Kosovës kanë ngritur padi kundër MASHTI-it dhe MSh-së lidhur me zbatimin e kontratës kolektive. /kp/

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Ministrja e Jashtme e Gjermanisë thirrje Serbisë nga Kievi: Tërhiqni trupat nga kufiri me Kosovën

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë thirrje Serbisë nga Kievi: Tërhiqni trupat nga kufiri me Kosovën

Siguri
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Ariu në Pejë, qytetari ankohet se ia ka ngrënë 300 pula

Ariu në Pejë, qytetari ankohet se ia ka ngrënë 300 pula

Lajme
Kryeministri kroat: Sulmi në veri s’ka ndodhur rastësisht, duhet reagim më i fortë ndërkombëtar

Kryeministri kroat: Sulmi në veri s’ka ndodhur rastësisht, duhet reagim më i fortë ndërkombëtar

Lajme
Rama dënon sulmin ndaj policisë së Kosovës: E papranueshme që ushtria të përdoret për shfaqje të tilla në kulmin e tensioneve

Rama dënon sulmin ndaj policisë së Kosovës: E papranueshme që ushtria të përdoret për shfaqje të tilla në kulmin e tensioneve

Lajme
Kalo në kategori