LG Chem i Koresë së Jugut ka njoftuar planet për të investuar 3 miliardë dollarë në ndërtimin e një fabrike prodhimi për komponentët e automjeteve elektrike në Shtetet e Bashkuara.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, fabrika e prodhimit të katodës së baterive në Clarksville, Tennessee, do të jetë më e madhja e këtij lloji në SHBA, duke krijuar më shumë se 850 vende pune, tha LG Chem në një deklaratë të martën.

Fabrika do të ketë një kapacitet prodhimi vjetor prej 120 mijë tonësh deri në vitin 2027, duke prodhuar komponentë për të fuqizuar 2 milionë automjete elektrike, tha firma koreano-jugore.

Reklama

“Objekti i ri i prodhimit të katodës në Tennessee na sjell një hap më afër për t’u bërë prodhuesi më i mirë i materialeve të baterive në botë dhe përmbushja e vizionit tonë të korporatës për t’u bërë një kompani e lartë shkencore globale”, tha Shefi Ekzekutiv i LG Chem, Shin Hak-cheol.

Reklama

“Kjo faqe do të jetë qendra e përsosmërisë së prodhimit të Amerikës së Veriut për zinxhirin e furnizimit me katodë dhe do të çojë në krijimin e shumë vendeve të punës me pagesë të mirë, duke kontribuar në ekonominë lokale në Clarksville”. /Telegrafi/